Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Yerleşik İşlevler - Metin
BUL
Açıklama
Bir Metin değerini, başka bir metin değeri içinde arar. Büyük-Küçük Harf duyarlı olarak çalışır.

Kullanım Şekli:
=BUL (ArananMetin ; KendisindeAranılanMetin ; BaşlangıçSayısı)

Diyelim ki, "Korkmaz" kelimesi içersinde "k" harfini arıyorsunuz. BUL fonksiyonu size bu harfin bu kelime içerisinde nerede bulunduğunu verir. Kelimenin harflerini soldan itibaren saymaya başladığınızda "k" harfinin 4. sırada olduğunu göreceksiniz. Aşağıdaki örneği inceleyin.Şimdi, örneği biraz daha değiştirelim.
Yukarıdaki örnekte, boşlukların ve "." karakterinin de sayıldığına dikkat edin. Açıklama kısmında Büyük-Küçük harf duyarlı demiştik. yeri bulunan harfin "K" değil "k" olduğuna da dikkat ediniz.

Buraya kadar olan bölümde BaşlangıçSayısı argümanını kullanmadık. Aşağıdaki örneğe dikkat ediniz.Neler oldu?
Bu defa, "m" karakterini bulmak için soldan itibaren 7. karakterden baktı ve 7. karakterden sonraki rastladığı ilk "m" karakterinin yerini buldu.

Şimdi Aşağıdaki örneği inceleyin.Örnekte, "M. Temel Korkmaz mermer aldı" metninde bulunan "m" karakterlerinin nerelerde olduğunu araştırdık. Alında yukarıda tek bir formül yazdık ve diğerlerini çoğalttık. Yani biz sadece B3 hücresinde bulunan formülü yazdık ve B3 ile B6 arasındaki formülleri çoğalttık.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.