Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Yerleşik İşlevler - Mantıksal
DEĞİL
Tanımlamış olduğunuz bir mantıksal ifadenin (değişkenin) değerinin tersini bulmak için kullanılır. "Ahmet Geldi" ifadesini Değil fonksiyonu içerisinde tanımladığınız zaman sonuç "Ahmet Gelmedi" olacaktır. "Doğru" ifadesinin DEĞİL'i ise "Yanlış"tır. Ya da elinizde bulunan mantıksal bir ifadenin sonucunun doğru olup olmadığını anlamak için Değil fonksiyonunu kullanabilirsiniz. 

Kullanılış Şekli
=DEĞİL(Mantıksal_İfade)

 
Şart Sonuç
Doğru Yanlış
Yanlış DoğruDeğerlendirme:
A4 hücresinde parantez içinde bulunan mantıksal ifade 2+3=5 dir. Aslında doğru bir sonuç olduğu halde sonuç olarak YANLIŞ döndürüldü. Bunun nedenini şu şekilde düşünebiliriz. 2+3=5 ifadesi "Doğru" dur ve "Doğru" ifadesinin DEĞİL'i de "Yanlış" olmalıdır.

İfadeyi yukarıdaki tabloya göre değerlendirdiğimizde de aynı sonuca ulaşırız. Kısaca, şu şekilde izah edebiliriz. Şart: Doğru, Sonuç: Yanlış.

Kullanıma Örnek:
EĞER fonksiyonu içerisinde şart argümanının yerine DEĞİL fonksiyonunu kullanalım. Amacımız şu olsun; Eğer şart sağlanırsa "Şart yerine geldi"

 

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.