Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Veri Menüsü
TABLO- M. Temel Korkmaz
Matematik dersinin asla vazgeçilemez konusu seriler, bir çok öğrencinin canını sıkar. Hatta bazen bu tür bir konu nerede kullanılabilir diye çok kereler kendi kendine düşüneceklerdir. Öğrenci olarak fazla tecrübeye sahip olmadığı için serilerin günlük hayata ne kadar yansıdığını fark edemezler bile. Dediğimiz gibi günlük hayatta tam anlamıyla kullanılan seriler, mühendislik bilimlerinin de bel kemiği sayılabilir.

Biz burada serileri matematiksel anlamında her yönüyle ele almayacağız. Sadece hücrelere bir formülün girişi ve bu formülün verilen seri değerleri arasında hesaplanmasını inceleyeceğiz.

Öncelikle sayılar ya da veriler bir çalışma tablosuna nasıl doldurulduğu bilmek gerekir. Gerçi Otomatik Doldurma bölümünde bu konu üzerinde durduk fakat farklı olması yönüyle burada da menüleri kullanarak kısaca bahsedelim.

1. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi A1 hücresine bir veri girin2. Verinin olduğu hücre ile sağa doğru bir kaç hücrenin de seçili olmasını sağlayın.

3.
Düzen (Edit) menüsünden Doldur (Fill) seçeneğini buradan da Sağa (Right) komutunu seçin.

4. Sağa (Right) komutunu tıkladığınızda tablodaki sağa doğru seçilen hücrelerin 61 sayısıyla otomatik olarak dolduğunu göreceksiniz.Bu defa tabloyu aşağıdaki gibi seçin ve Düzen (Edit) menüsünden Doldur’u (Fill), buradan da Aşağı (Down) komutunu tıklayın.Aşağı komutunu tıkladığınızda verilerin 4’ünün de aşağı doğru kopyalandığını göreceksiniz.Belki bu komutlar bir çok kullanıcı için gereksiz görünecek. Ama öyle değil. Eğer siz hücreye sabit bir sayı değil de formül girmiş olsaydınız. Doldurma işlemini gerçekleştirdiğinizde girmiş olduğunuz bu formülün diğer hücrelere de kopyalandığını görecektiniz. Tabii ki bir farkla, hangi hücreye çoğaltılma yapılmışsa o hücre adı geçerli olmuştur. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; A1 hücresine “=a1” formülünü girin ve bu formülü sağa veya aşağıya doğru, yukarıdaki yöntemle doldurun. Daha sonra hücredeki formülün içeriğine bakın. Misalen, sağa doğru doldurma yapmışsanız C1 hücresinin içeriğinde “=C1” yazdığını göreceksiniz. Bu örneği deneyin ve karışık formüller kullanarak anlamaya çalışın.

Asıl anlatacağımız konu olan seri doldurma bahsine geçelim.

1.
Tabloda bulunan herhangi bir hücreye sayısal bir değer atayın ve sadece bulunduğu satırı seçmek üzere sağa veya sola doğru bir kaç hücre seçin. Biz, sağa doğru veriden sonra 6 adet hücre seçtik (Verinin de seçilen hücrelerin başında olması şart).2. Düzen (Edit) menüsünden Doldur'u (Fill) buradan da Seriler (Series) komutunu seçin.

3. Seriler komutunu tıkladığınızda ekrana aşağıdaki Seriler (Series) penceresi çıkacaktır.Serilerin Yeri grubunda bulunan seçeneğin SATIRLAR (Rows) olmasının sebebi, sizin sağa doğru satır seçmenizden kaynaklanıyor. Eğer aşağı ve ya yukarı doğru sütun seçseydiniz bu defa da Sütunlar seçeneği seçili konumda olacaktı.

Adım Değeri (Step value) kutusunun görevi çoğaltmak istediğiniz serinin artış yada düşümünün kaçar kaçar olacağını belirtir. Şu anda 1 olması değerin birer birer artacağını gösteriyor. Siz bu değeri değiştirebilirsiniz.

4. Tamam düğmesine tıkladığınızda tablonuz aşağıdaki görünümü alacaktır.Görüldüğü gibi 2 sayısı 1 arttırışla seçtiğiniz hücreler kadar çoğaltıldı.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.