Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 65 - M. Temel Korkmaz

 
Benim çalışma kitabımda aylara ait sayfalar mevcut ve ilk sayfa ise bunlara ait özet sayfası.

=EĞER(A1="OCAK";OCAK!A1;eğer(A1="ŞUBAT";ŞUBAT!A1;......;EĞER(A1="ARALIK";ARALIK!A1))))) yazdığımda hata uyarısı alıyorum. Formülü ancak Ağustosa kadar yazdığımda hatasız cevap veriyor

Bunu Aralık ayına kadar uzatmamız mümkün mü? Yoksa Excel'de belirli bir hücre sınırlaması mı mevcut?

Yardım menüsünden de bileceğiniz gibi aynı işlevden içiçe 7 taneden fazla girmeniz mümkün değildir. Oysa sizin işleminizde aylara yönelik olarak 12 adet EĞER formülü kullanılmalı. Her bir işlem başka sayfaya başvurduğu için de DÜŞEYARA formülü kullanılmamakta ve belki de daha zor olmaktadır.

Çözüm eldeki 12 adet eğer formülünü araya + işlecini koyarak 2 ye bölmektir. Bunun için aşağıdaki gibi bir işlem yapabilirsiniz. Formülün tam ve eksiksiz hali aşağıdadır. Formül B1 hücresine yazılmış ve A1 hücresindeki veriyi kontrol etmektedir.

=EĞER(A1="OCAK";OCAK!A1;EĞER(A1="ŞUBAT";ŞUBAT!A1;EĞER(A1="MART";MART!A1;EĞER(A1="NİSAN";NİSAN!A1;EĞER(A1="MAYIS";MAYIS!A1;EĞER(A1="HAZİRAN";HAZİRAN!A1))))))+EĞER(A1="TEMMUZ";TEMMUZ!A1;EĞER(A1="AĞUSTOS";AĞUSTOS!A1;EĞER(A1="EYLÜL";EYLÜL!A1;EĞER(A1="EKİM";EKİM!A1;EĞER(A1="KASIM";KASIM!A1;EĞER(A1="ARALIK";ARALIK!A1))))))

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.