Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 64 - M. Temel Korkmaz

Grup halindeki toplamalarda hücrelerden herhangi bir #N/A olduğu durumda sonucu da etkisiz kılıyor. Bir grup toplamada sadece rakamları toplamak nasıl sağlanabilir?
Bu tür hata mesajlarının hepsinde aynı yöntemi uygulamak mümkündür. Unutulmamalıdır ki, hata mesajı olan hücrede bir formül bulunmaktadır. Farzedelim ki hatalı hücrede aşağıdaki gibi bir formül olsun.

=DÜŞEYARA(B1;C1:D11;2;0)

Düşeyara ile aranılan veri bulunamadığında hücrede #YOK  hata değeri olacaktır. Dolayısı ile bu da o hücrenin içerisinde bulunduğu bir toplama dizisini hatalı olarak gösterecektir. O halde bu hücreye ya boşluk değeri ya da sıfır değeri atayabiliriz. Ama unutmayınız sıfır değeri çarpma işleminde sorun çıkartabilir. O halde boşluk değeri atayalım. Yukarıdaki formülü aşağıdaki gibi değiştiriniz.

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(B1;C1:D11;2;0));"";DÜŞEYARA(B1;C1:D11;2;0))

Yaptığımız tek şey normalolarak bildiğimiz EĞER formülü ile birlikte EHATALIYSA formülünü kullanmaktır. Formülün anlaşılması için aşağıdaki açıklamayı inceleyiniz.

=EĞER(HATALIYSA(formül);"";formül))

"Eğer formül hatalı sonuç veriyorsa hücreyi boş bırak, değil ise formül sonucunu yazdır."

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.