Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap 60 - M. Temel Korkmaz 

Excel'de çizilen bir şeklin genişliği neden 1 cm olamaz? Sorunun cevabını okuduğunuzda bir kaç sorunun da cevabını almış olacaksınız.
Uzun zamandır Excel sayfasında animasyon yapmıyordum. Bunun nedeni de anlama veremediğim atlamalardı. Bu atlamaların nedenini bir türlü kavrayamadım. Bu bana göre enteresan bir durum.

Bu pozisyonu şekillerde de yaşadığımı fark edince animasyon yapma olayından tamamen vaz geçmiştim. (Tabi bu aralar düşündüğüm farklı bir tarz var elbette animasyon için).

Konunun aslına dönecek olursak.

Excel'e bir şekil çizin. Bu Çizgi ya da Dikdörtgen veya Elips olabilir. Ya da Dosyadan eklediğiniz herhangi bir resim olabilir.

Bu resim ya da şekle çift tıklayarak gelen pencereden Boyut sayfa sekmesini seçin ve Genişlik kısmına "1" rakamını girip Tamam düğmesine tıklayın. Daha sonra bu şekle tekrar tıklayın ve yine aynı genişliğe gözatın sonucun "1,01" olduğunu göreceksiniz.

Maalesef Excel'de bir çizgi 1 cm uzunluğunda olmuyor.

Neden?

Eğer hatırlarsanız daha önce de bir şey söylemiştim. Aslında Excel'de görünen kılavuz çizgiler yok. Yani Excel her ne kadar hücre hücre görünse de asıl yapı hiç bir zaman böyle değil. Bildiğiniz gibi Ekran Çözünürlüğü dendiğinde 800x600 Piksel gibi bir ifade kullanırız. İşte Excel'deki hücre aralıkları da tam olarak bu mantıkla hareket ediyor. (Şimdi konuyu bilenler -e yani bravo- diyecekler ama demesinler çünkü bu yazdıklarım bilmeyenlere yöneliktir.)

Şimdi Sütun başlıklarını fare ile sağa sola genişletmeye veya daraltmaya çalışın. Herkesin aşina olduğu sarı bir açıklama kutusu içerisinde sütunun genişliği belirtilmektedir. Bir tanesi parantez içerisinde ve Piksel cinsinden. İşte işin sırrı burada. Excel ile mesafeleri ancak Piksel olarak ayarlayabiliyoruz. Şimdi çözüme gelelim.

1 İnç = 2,54 cm olduğunu ortaokuldan itibaren biliyoruz.

1 inç = 96 Piksel'dir yani 1 inç = 2,54 cm = 96 Piksel

Şimdi şunu yapalım.
1. Çizim Araç Çubuğu | Çiz | Uydur | Klavuza'yı işaretleyin.
2. Herhangi bir hücreyi 96 Piksel olacak kadar genişletin.
3. 96 Piksel olan bu hücreye bir çizgi çizin.
4. Çizginin üzerine çift tıklayarak boyutuna bakın. 2,54 cm olduğunu göreceksiniz.

Pekala şimdi basit bir matematik işlemi yapalım. Eğer 96 piksel 2,54 cm ise kaç piksel 1 cm eder. (Ters gibi oldu  ama formülde düzelteceğim)

2,54 cm = 96 Pixel
1 cm = x Pixel
------------------------
1 cm = 37,795 Pixel

İşte mesele çözüldü. Siz hiç bir zaman satır aralığını 37,795... Piksel olarak ayarlayamazsınız. Çünkü piksel ayarı 36, 37, 38, 39 olarak gider.

Olayın aslı tamamen budur.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.