Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap 58 - Salih Koca

Farenin Ters Tuşu (Sağ Tuşu) ile Doldurma
Muhtemelen birçoğumuzun bildiği bir özelliktir ama belki bilmeyen arkadaşlarımız için faydalı olur.

Excelde herhangi bir hücre ya da aralık seçili iken değer(ler)i/seri(ler)yi diğer hücrelere doldurmak için hücrenin sağ alt köşesindeki tutamaktan tutup sürüklediğimizi ve excelin doldurma işlemini bizim için kolayca yaptığını biliyoruz. Ancak (alışık olduğumuz için) bu sürükleme işlemini sürekli farenin normal (sol) tuşuyla yapıyorsak güzel bir özelliği kaçırıyoruz. Sürükleme işlemini farenin ters (sağ) tuşu ile yaptığımızda excel bize daha fazla seçenek sunmaktadır. Aslında bu seçenekler Düzen/Doldur/Seriler menüsündeki seçeneklerin aynılarıdır ancak bu tip doldurma işlemlerinde fare ile çalışmak genellikle daha kolay olmakta ve daha az vakit almaktadır.

Örnek olarak herhangi bir hücreye tarih girip belirtilen şekilde sürükleme işlemi yaparsanız karşınıza çıkan menüde bütün doldurma seçeneklerini görebilirsiniz. Hücrenin/hücrelerin içeriğine bağlı olarak bu menüde aktif olan seçenekler değişmektedir. Aynı işlemleri sayı(lar) içeren bir hücreyi (aralığı) seçip yaparsanız farklı doldurma seçenekleri ile karşılaşırsınız.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.