Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap 54 - Salih Koca - 01.05.2005:

Bir hücreye çalışma kitabımdaki sayfalardan birisinin adını yazdığımda, adını yazmış olduğum sayfadaki belirli hücrelerin değerlerini alabilmek için ne yapmalıyım?
Soru - 54:
Çalışma kitabımda formatları birbirinin aynı çok sayıda çalışma sayfası mevcut. Hücreye çalışma sayfasının adını yazdığımda başka bir hücreye, adını yazmış olduğum çalışma sayfasının belirli bir hücresindeki değerin gelmesini istiyorum. Örneğin hücreye “Ankara” yazdığımda “Ankara” isimli çalışma sayfasındaki B2 hücresinde yer alan değerin gelmesini istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Cevap - 54:
Çalışma kitabınızda formatları birbirinin aynı toplam 3 adet çalışma sayfası (Ankara,İstanbul,İzmir) olduğunu ve bu sayfaların birbirlerinden farklı veriler taşıdığını, başka bir çalışma sayfasında da (Özet) bu 3 sayfadaki bilgilerin tümünü bir rapor halinde görmek istediğimiz varsayalım.

Bilgi içeren sayfaların (Ankara,İstanbul,İzmir) yapısı ve içerdikleri veriler Şekil-1’deki gibi olsun:


Şekil-1

Özet isimli sayfanın yapısı da Şekil-2’de görünmektedir.


Şekil-2

Şimdi Özet isimli sayfamıza aşağıdaki formülleri yazalım.

B2 hücresine;
=DOLAYLI(B1&"!B1")

B3 hücresine;
=DOLAYLI(B1&"!B2")

Yazmış olduğumuz bu formülleri fare yardımı ile ya da kopyala/yapıştır yöntemi ile C2:D3 aralığına da doldurduğumuzda istenilen sonuca ulaşılmış olacaktır.(Şekil-3)


Şekil-3
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.