Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap 51 - Salih Koca - 01.05.2005:

Yeni Türk Lirası(YTL)'na geçtikten sonra kuruşlu hesaplamalarla çalışırken Excel'in toplama işlemi hatalı sonuç veriyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
Soru - 51:


Cevap - 51:

Yukarıdaki tabloda yer alan değerleri hesap makinesi ile topladığınızda sonucun aslında 8,71 YTL değil, 8,69 YTL olması gerektiğini göreceksiniz. İlk bakışta hatalı gibi görünen bu sonuç aslında doğrudur, çünkü excel sayıların görünen haliyle değil, görünmeyen küsüratlarını da dikkate alarak işlem yapmaktadır.

Yukarıdaki tabloda değerleri içeren hücrelerin biçiminde ondalık sayısını artırdığımızda aşağıdaki sonuçla karşılaşırız.Görüldüğü gibi burada Excel herhangi bir hata yapmamaktadır, buradaki sorunun nedeni ondalık sayısının 2 yapılması nedeniyle görünmeyen küsüratlardır. Böyle durumlarla karşılaşmamak için yuvarlanmış değerler toplanmalıdır, yani rakamlar virgülden sonra 2 hane olacak şekilde yuvarlama işlemine tabi tutulduktan sonra toplam alınmalıdır. Peki her defasında toplama yapmadan önce tutarları tek tek yuvarlamak mı gerekecektir? Mevcut verileri Excel yuvarlayarak toplayamaz mı?
Bu sorunun cevabı elbette "Evet" olacaktır.

=TOPLA.ÇARPIM((YUVARLA(B2:B5;2)))

Yukarıdaki formül kullanıldığında toplama dahil edilecek değerler 2 ondalığa yuvarlanarak toplanmakta ve istenilen sonucu vermektedir.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.