Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 49 - Salih Koca - 05.12.2004

Listeye Yinelenen Veriler Girilmesini Nasıl Önleyebilirim?
Soru - 49:
Excelde sürekli eklemeler yaptığım bir listem var. Ben bu listeye eklemeler yapılırken yalnızca daha önceden listeye girilmemiş değerlere izin vermek, mevcut olanları kullanıcıyı uyararak engellemek istiyorum. Bu denetimi nasıl sağlayabilirim?

Cevap - 49:

Bu denetimi sağlamanin en uygun ve kullanışlı yolu Veri Doğrulama özelliğinden faydalanmaktir. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

1. Listede yinelemeleri önlemek istediğiniz alanı seçin.

2. Veri Menüsünden Doğrulama komutunu seçin.

3. Ayarlar sekmesinde İzin Verilen kısmındaki açılır kutudan Özel seçeneğini seçin.

4. Formül kısmına aşağıdaki formülü girin:

=EĞERSAY($A$1:$A$1000;A1)=1Veri alanınızı kendinize uyarlamayı unutmayın. Burada A1:A1000 aralığı veri alanı olarak kabul edilmiştir.

5. Kullanıcı belirlediğiniz alanda herhangi bir hücreyi seçtiğinde bir bilgilendirme mesajı vermek istiyorsaniz bunu Girdi İletisi sekmesine yazabilirsiniz.6. Son olarak "Hata İletisi" sekmesinde “Geçersiz Veri Girildikten Sonra Hata İletisi Göster” seçeneğini işaretleyerek "Dur" stilini seçtikten sonra hatalı girişlerde kullanıcıya vermek istediğiniz mesajı belirtin ve "Tamam" diyerek Excel sayfasına geri dönün.Artık kullanıcı A1:A1000 arasında yer alan herhangi bir hücreye veri girerken bu değerin daha önce girilip girilmediği kontrol edilecek, listede mevcut olmaması durumunda işlem devam edecek, aksi durumda kullanıcıya hata mesajı ile durum bildirilecek ve bu verinin girişi engellenecektir.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.