Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 47 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Bir sütunda olan verilerimden tekrarlananları çıkarmak istiyorum.
Soru - 47:
Merhaba, Sitenizi yakından tabip ediyorum ve çok faydalanıyorum. Benimde size bir sorum var. Sorum şu: Bir listem var. A sütununda bulunan bir isim listesi. Ben bu listedeki Tekrarı olmayanların kaç tane olduğunu öğrenmek istiyorum ve bunların bir başka sütunda listelenmesini istiyorum. Bunu gerçekleştirebilir miyim? Yoksa bu da mı makrolarla oluyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap - 47:

Evet, bunu makro ile gerçekleştirmek mümkün. Fakat anladığım kadarıyla siz makrolardan biraz korkuyorsunuz.  O halde size bu işlemin bir çözümünü makrosuz anlatalım. Aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. Aşağıdaki gibi bir Excel Tablosu oluşturun.2. Data (Veri) menüsünden Filter (Süz) alt menüsünü, buradan da Advenced Filter (Gelişmiş Süzgeç) komutunu tıklayın.

3. Advenced Filter (Gelişmiş Süzgeç) Penceresi açılacaktır. Siz de aşağıdaki resmi dikkatle inceleyin ve penceredeki seçeneklerin bu şekilde olmasını sağlayın.4. OK (Tamam) düğmesine tıkladığınızda benzersiz kayıtların C sütununda sıralandığını göreceksiniz.Şimdi hemen aklınıza şu soru takılabilir. Neden İlk veri olan "M. Temel Korkmaz" ı iki defa sıraladı? Bunun nedeni çok açık. İlk veriyi aslında veri başlığı kabul etti. Siz aslında A1 hücresine İsimler diye alan başlığı yazmış olsaydınız bu pozisyonla karşılaşmayacaktınız.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.