Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 34 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Ayrı halde bulunan doğum yeri ve doğum tarihi hücreleri tek bir hücrede birleştirildiğinde zaman tarih biçemi bozuluyor. Bu durumda ne yapılabilir?
Soru - 34:
Ayrı halde bulunan doğum yeri ve doğum tarihi hücreleri tek bir hücrede birleştirildiğinde zaman tarih biçemi bozuluyor.Bu durumda ne yapılabilir?Cevap - 34:
Bu soruyu bir kaç şekilde çözebiliriz.

Şimdi B3 hücresinde tarihi yazacağınız zaman, yazmadan önce önüne bir kesme işareti ( ' ) koyunuz.Bu işaret tarih formatını metin formatına dönüştürür. Tabi ki bu yöntem tarih formatını kullanmayacağınız zaman en kısa ve geçerli yöntemdir. Bu arada C3 hücresine de aşağıdaki formülü yazınız.=A3& " " &B3    sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Diğer bir örnek olarak da, aşağıdaki formülü C3 hücresine aşağıdaki formülü giriniz.

=A3 &" "& METNEÇEVİR(B3;"gg.aa.yyyy")

Sonuç yukarıdaki ile aynı olacaktır. Aslında her ikisinde de aynı mantık kullanılmaktadır. birisinde B hücresindeki tarih formatının önüne ( ' ) işareti koyularak metne çevriliyor. Diğerinde ise tarih formatı METNEÇEVİR işlevi ile metne çevriliyor.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.