Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 27 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Hücreye yazdığım formülün, formül çubuğunda görülmesini istemiyorum.
Soru - 27:
Excel hücrelerinin bazılarına formül giriyorum. Ama bu formüllerin başka kullanıcılar tarafından görünmesini istemiyorum.

Cevap - 27:

Yazdığınız formülleri başkalarına göstermemek tabi ki en doğal hakkınız. Ama bu işlemi bir türlü gerçekleştiremiyorsanız, ilk etapta biraz karmaşık gibi görünen kesim çözümü aşağıda adım adım takip ediniz.

1. Basit bir tablo oluşturalım. ve bu tablodaki değerleri toplatalım. Yani basit bir formül yazalım. (bu soruyu cevaplarken kullandığım Excel 2002 yani Excel XP ve İngilizce sürümdür.)

2. Formül içeren hücremiz B5 dir. Formülü B5 hücresine yazıp onayladığınızda yukarıdaki şekillerdeki sonuçlarla karşılaşacaksınız. yani B5 hücresindeki formülün Formül Çubuğu'nda görüldüğünü fark edeceksiniz.

3. Şimdi, tekrar formül yazılı olan hücreyi seçili hale getirin.

Burada biz 1 tane hücreye formül girdiğimiz için sadece onu seçili hale getirdik. Siz ne kadar formül girdiğiniz hücre varsa hepsini seçin.

4. Format (Biçim) Menüsünden Cells (Hücreler) komutunu seçin.

5. Ekrana Format Cells (Hücreleri Biçimlendir) penceresi gelecektir.

6. Bu penceredeki Protection (Koruma) sayfa sekmesini seçin.Bu sayfa sekmesinde iki adet onay kutusu bulunmaktadır. Locked (Kilitli) ve Hidden (Gizli). İşte aradığımız şey burada. Gizli (Hidden) onay kutusunu onaylayın.

7. Ok (Tamam) düğmesine tıklayın ve Excel sayfasına geri dönün.

Şimdi Excel Sayfasına geri döndünüz fakat formülünüz hala görünüyor. İşlem bitmedi.

Dikkat:
Koruma (Locked) ve Gizli (Hidden) olaylarının aktif olmasını istiyorsanız, işlem yapmak istediğiniz Excel sayfasını koruma altına almalısınız.

8. Tools (Araçlar) Menüsünden, Protection (Koruma) alt menüsünü açın. Buradanda Protect Sheet (Sayfa Koruma) komutunu seçin. Sayfanızı koruyun.

9. Sayfanızı koruma altına aldı iseniz, şimdi formül içeren hücrenizin üzerine gelin ve Formül Çubuğuna bakın. Artık formülünüz görünmüyor.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.