Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 26 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Verilerimi belirli şartlara göre toplamak istiyorum.
Soru - 26:1, 2 ve 3. Kolonlardan ilk ikisinde verdiğim kombinasyona uygun olan satırların 3.kolon değerlerini toplamak istiyorum. Veri sütununda belirtilen kombinasyonu sağlayan satırların Sonuç sütununda toplamını almak için nasıl bir fonksiyon kullanabilirim.Şimdiden teşekkürler.

Cevap - 26:

Bu işleminizi bir fonksiyondan ziyade, en iyi KOŞULLU TOPLAM SİHİRBAZI ile yapmalısınız. Eğer menülerinizde böyle bir seçenek yoksa aşağıdaki adımları izleyin.

1. ARAÇLAR menüsünden EKLENTİLER komutunu tıklayın.

2. EKLENTİLER penceresi açılacaktır. Bu penceredeki KOŞULLU TOPLAM SİHİRBAZI seçeneğini işaretleyin.

3.Tamam diyerek EKLENTİLER penceresini kapatın.

4. ARAÇLAR menüsünün en sonuna SİHİRBAZ alt menüsü eklenmiş olacaktır.

5. SİHİRBAZ alt menüsünün üzerine geldiğinizde KOŞULLU TOPLAM komutu çıkacaktır.

Şimdi de Koşullu Toplam sihirbazı ile işlemimizi nasıl gerçekleştireceğiz bunu görelim. Koşullu Toplam sihirbazını çalıştırdığınızda aşağıdaki görüntüyü alacaksınız.İlk işlem olarak biz yukarıdaki görüntüde olduğu gibi tablonu bulunduğu bölgeyi sütün başlıkları da dahil olarak yani A1 den C12 ye kadar olan bölgeyi seçtik ve İLERİ düğmesine tıkladık.

Yukarıdaki şekillerde olduğu gibi iki adet koşul seçtik ve tek tek bunları KOŞUL EKLE düğmesine tıklayarak listemize aldık ve İLERİ düğmesine tıkladık.Yukarıdaki şekilde istediğiniz seçeneklerden bir tanesini seçin. Biz formülü de görebilmek için "Formülü ve koşul değerlerini kopyala" seçeneğini seçtik ve İLERİ düğmesine tıkladık.Yukarıda şu işlemleri gerçekleştirdik.

Adım 4/6 ya geldiğimizde Fare ile E1 hücresini seçtik. İleri düğmesine tıklayarak Adım 5/6 ya geldik ve bu defada ikinci koşulu istediğimiz F1 hücresini seçtik. Yine ileri düğmesine tıkladık ve son adım olan yani formülün ve sonucun yazdırılacağı Adım 6/6 ya geldik. Burada da G1 hücresini seçtik ve SON düğmesine tıkladık. Aşağıda sizinde gördüğünüz gibi 68 sonucunu elde ettik.G1 hücresinde Excel'in sizin için hazırladığı formül bulunmaktadır.Diğer istediğiniz işlemleri de siz yapacaksınız. Pratikleşmek sizin elinizde. İşte uzun ve karışık formüller için Excel'in size sunduğu Koşullu Toplam Sihirbazının kullanımı bu şekildedir.

Not:
Koşullu Toplam ile hazırlanmış bir hücreye yazılan formül dizi formülü gibidir. Eğer bu hücreye herhangi bir şekilde müdahale etmişseniz, formülün başındaki ve sonundaki {} işaretler kalkmıştır. Dolayısı ile yanlış sonuç verecektir. Hücreyi seçin ve CTRL + SHIFT + ENTER tuş takımına basarak bu parantezleri geri getirin.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.