Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 25 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Düşeyara işlevini kullandığımda istediğim sonucu alamıyorum.
Soru - 25:
Bir Veritabanı oluşturdum. Düşeyara fonksiyonu ile veritabanımda araştırma yapmak istiyorum. Fakat bir türlü istediğim sonucu elde edemiyorum. Genellikle yanlış sonuç buluyor.

Cevap - 25:

Bu sorun genelde DÜŞEYARA fonksiyonunun yanlış kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Öncelikle DÜŞEYARA fonksiyonunun 4 adet argümanı olduğunu belirtelim ve bu argümanlardan en sonda bulunan YANLIŞ/DOĞRU argümanının yanlış kullanılmasından kaynaklanmaktadır. İleride bu fonksiyonla ilgili  detaylı açıklamayı YERLEŞİK İŞLEVLER başlığı altında bulabileceksiniz. Burada sizin için basit bir örnek veriyorum. Aşağıdaki tabloyu sizde oluşturun. (Şekil-1)

=DÜŞEYARA ( BakılanDeğer ; TabloDizisi ;SütunİndisSayısı ; AralıkBak )


Şekil-1

Bakılan Değer:
Burada E1 hücresi sizin Baktığınız yani aradığınız veri oluyor. Yani Buraya Şehir adını gireceksiniz. Mantık şu: Ankara yazacaksınız o da size E2 hücresinde hangi Alan numarası olduğunu söyleyecek.

Tablo Dizisi: Verilerinizin bulunduğu tablo alanı olacak.

Sütun İndis Sayısı: E1 hücresine girdiğiniz şehir adını hangi sütunda arayacak. Burada 2 numaralı sütun aradığımız şehrin karşısındaki Alan kodunu verecektir.

Bu şekilde çalıştığınız zaman, aradığınız veriyi bulamayacaksınız. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi şehir adı yerine Bursa yazdığınızda istemediğiniz bir sonuçla karşılaşacaksınız. (Şekil-2)


Şekil-2


Oysa aradığımız Bursa şehrinin Alan kodu 224 idi. Şimdi son adım olan 4 argümanı da yazalım ve tekrar arayalım. Unutmayın 4. Argüman yerine YANLIŞ ya da 0 (sıfır) yazacaksınız. Formülünüz aşağıdaki gibi olmalı. (Şekil-3)


Şekil-3

Şimdi, Bursa yazdığınızda doğru cevap olan 224 sonucunu alacaksınız.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.