Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 21 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Hücre yazdığım her kelimenin başına otomatik olarak istediğim kelimeyi yazsın. Enter tuşuna bastığımda olayın gerçekleşmesini istiyorum.
Soru - 21:
Merhaba, Mesela bir hücreye "Goktug" yazıyorum. Enter' a bastığım zaman bunun başına "Beceriksiz" gelmesini istiyorum. Yani hücreye "Ahmet" yazarsam, "Beceriksiz Ahmet"  olarak, "Mehmet" yazarsam "beceriksiz Mehmet" olarak görünsün istiyorum. Ama bu "ahmet" veya "mehmet" gibi kelimeler çok fazla, ve çok sık değişiyor. Numara olsaydı yapabiliyordum ama kelime koymayı beceremedim.

Cevap - 21:

İsteğinizi gerçekleştirmeniz o kadar da zor değil. Aşağıda vereceğimiz kodları bu işlemleri gerçekleştireceğiniz Excel kitabındaki bir modüle yazın. Siz "Enter" tuşuna basıldığında demişsiniz. Fakat biz bu tür bir şeyi uygun görmüyoruz, çünkü "Enter" tuşu onay tuşudur. Yine de sizin istediğiniz oldu sayılır, NUMPAD'deki "Enter" tuşuna bastığınızda işleriniz hallolacak.

Sub auto_open()
  Application.OnKey "{Enter}", "Ekle"
End Sub

Sub Ekle()
  If ActiveCell.Characters(1, 10).Text = "Beceriksiz" Then
    Exit Sub
  Else
    ActiveCell.Characters(1, 10).Insert ("Beceriksiz " & ActiveCell)
  End If
End Sub
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.