Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 18 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Tek bir hücredeki bilgiyi sütun veya satırlara
Soru - 18:
Benim bir sorunum var. İstediğim şey A1 hücresine 1.000 yazdığım zaman bunu B1 hücresine 1, C1 hücresine 0, D1 hücresine 0, E1 hücresine 0 olarak sayıları bölmesini (ayırmasını) istiyorum. Fonksiyonlarda SAĞDAN, SOLDAN işlevleri ile yapmaya çalıştım ama yapamadım bunun kolay bır yolu var mı? Aynısını metinler de de kullanabilirmiyim...Veya bu ayırma işlemini B1, C1, D1, E1 yerine A2, A3, A4, A5 de olabilir mı? İyi çalışmalar.

Cevap - 18:

Böyle bir ayırma işlemine neden ihtiyaç duyduğunu bildirseydiniz belki de daha farklı bir yöntem bulmaya çalışabilirdik. Siz problemin çözümünü Yerleşik Fonksiyonlar'da (İşlevler'de) aradığınıza göre, bizimde size hemen önereceğimiz yol İşlevlerden oldu. Siz SAĞDAN, SOLDAN yerine PARÇAAL fonksiyonunu kullanmalısınız. Aşağıda bu fonksiyonun nasıl kullanıldığı hakkında basit örnek var.Tabi ki, bu fonksiyonu hem satırlar hem de sütunlar için ve metinler için kullanabilirsiniz. =PARÇAAL(A2;sayı1;sayı2) fonksiyonunun değişkenlerini açıklayalım.

A2: Verinizin bulunduğu hücre adresi. Siz isterseniz buraya direk verinizi de yazabilirsiniz.

sayı1: Verinin kaçıncı karakterinden sonra parça alacağınızı belirtir.
sayı2: Belirttiğiniz karakterden sonra kaç adet karakter alacağınızı belirtir.

Yukarıdaki örnekte D5 hücresindeki formül bize diyor ki: "A5 hücresindeki verinin 2. karakterinden başlayarak 2 adet karakter al.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.