Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 17 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Çek Kasa Ofis Yönetiminde 2000 Problemi.
Soru - 17:
Ofis 2.0 programını kullanan bir çok ziyaretçimiz, "Çek Kayıt ve Çek Keşide sayfalarında Ay'a göre gruplamak istediğimizde istediğimiz gruplama olmuyor. 2000 yılı kayıtlarını aynı Ay olsa dahi ayrı ayrı hesaplıyor." diyor.

Cevap - 17:

Programın Girişinde de belirttiğimiz gibi Ofis 2.0 bir Beta sürümüdür. Programın Gelişmiş versiyonu olan Ofis 4.5'i 2000 yılının Şubat ayı  içinde sitemizde Download bölümünde bulabileceksiniz. 2.0 ile 4.5 arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Programın tanıtımını da çok yakında yapacağız. Şimdi sorunun çözümüne geçelim.

Çek Kayıt ve Çek Keşide de olan gruplama problemi, tamamen bir tarih formatıdır. Ay sütununda girilen tarih formatı  'aaaa.yy' şeklindedir. Bunun düzeltilip 'aaaa.yyyy' yapılması gerekiyor. Eğer bunu yapamayacaksanız,aşağıda anlatılanları Lütfen adım adım takip edin.

1- Çek Kayıt ya da Çek Keşide sayfasını açın.

2- Araçlar menüsünden Koruma komutu üzerine gelin.

3- Koruma komutu üzerinde iken açılan Listenin ilk başında Sayfayı Koru... varsa problem yok 4. basamaktan devam edin. Eğer Sayfa Korumasını Kaldır...   varsa, bu komuta tıklayın. Büyük ihtimal şifre verilmediği için hemen kaldırılacaktır. Eğer şifre varsa (programı ilk olarak siteden indirenlerde vardı.) şifreyi yazın ve Tamam'a tıklayın. Şifre: Klavyede 1 tuşunun solunda Tab tuşunun üzerinde ve ESC tuşunun altında bulunan İki Tırnak tuşudur. Bu tuşa iki kere tıklayın. ""

4- Ay sütununu 13 den 3005' e kadar seçin.

5- Hücreler seçili halde iken Menüden Biçim>Hücreler... komutunu tıklayın.

6- Hücreleri Biçimlendir penceresi açılacaktır.  Burada Sayı sayfa sekmesi açık olacaktır. Sayı sayfa sekmesi açık değilse açın.

7- Kategori listesinin en altında İsteğe Uyarlanmış seçeneğini tıklayın.

8- İsteğe Uyarlanmış seçeneğine tıklar tıklamaz hemen Tür listesi açılacaktır.

9- Eğer sayfada doğru hücreleri seçti iseniz Tür listesinde aaaa.yy  seçili durumdadır. Sizin bunu değiştirip aaaa.yyyy yapmanız gerekiyor.

Eğer bu işlemleri Çek Kayıt sayfasında yapmışsanız, aynı işlemi diğer sayfada da yapın. Problemin çözümü bu kadar. Yani iki haneli yıl formatını dört haneli yapmış oldunuz. Zaten 2000 yılı problemi de bu değil miydi? :-)
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.