Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 16 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Elimde bulunan xls uzantılı dosyayı açamıyorum.
Soru - 16:
Internet'ten indirdiğim bir Excel dosyasını açamıyorum. Böyle bir kaç dosya elimde var, çalıştırıyorum, fakat bir türlü sayfa (tablo) gelmiyor. Bazen da  DLL yükleme hatası var diyor. Bunlar farklı farklı dosyalar. Ben de bulunan Excel'de mi bir hata var diye düşünüyorum?

Cevap - 16:

Sevgili Hakan, öncelikle Internet'ten indirdiğiniz bütün dosyalara dikkat etmelisiniz, çünkü virüs taşıma ihtimalleri var. Hele son günlerde yaşanan faciaları göz önünde bulundurursanız ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Sorunuzun cevabına gelince, bize gönderdiğiniz bilgiler o kadar kısıtlı ki, bu sorununuzu çözmeyi çok zor hale getiriyor. Ama belki de sorusu sizinle aynı fakat benzer sorunu yaşayan ziyaretçilerimiz için iyi olabilir.

Excel dosyaları farklı uzantılar sahip olabilirler. Şimdilik bunlardan iki tanesi üzerinde duralım. Bunlardan ilki hemen hemen herkesin alışık olduğu XLS uzantılı dosya, diğeri XLA uzantılı dosyalardır. Biz cevabı çok uzun tutmamak için bu ikisi olduğunu düşünerek kısa bir kaç sebep söyleyelim.

Eğer dosyanız XLS uzantılı dosya olduğu halde açılmıyorsa, ilk aklınıza gelmesi gereken şey, dosyanın bozuk olma ihtimalidir. İkinci olarak ise, dosyanızın daha düşük bir versiyonla ya da daha yüksek bir versiyonla yazılmış olmasıdır. Eğer siz Excel 95 kullanıyorsanız ve Internet'ten indirdiğiniz dosya da Excel 97 formatında kaydedilmişse bu dosyayı ilk etapta açamazsınız. Açabilmeniz için elinizdeki dosyanın 95 formatında kaydedilmesi gerekmektedir.

Dosyayı açmaya çalıştığınızda DLL yükleme hatasını vermesinin en büyük sebeplerinden biri de yukarıdaki problemin benzeridir.

Eğer  dosyanız XLA uzantılı ise ve genelde aynı versiyonda  çalışıyorsanız, çok büyük bir problemle karşı karşıya değilsiniz. Aslında dosyanız açılmış ve sizin kendisini kullanmanızı bekliyor.

Nasıl mı?

Genel de XLA uzantılı dosyalar makro ile hazırlanmış ve Excel'e bir eklenti gibi  yerleşen komutlardır. Bu komut genel olarak Araçlar menüsüne yerleşir. Siz bu dosyayı yüklemeden önce araçlar menüsünün en alt bölmesinde olan komutlara bir bakın, daha sonra dosyayı çalıştırın ve tekrar bakın, bu kısma yeni bir komutun eklendiğini göreceksiniz. yeni bir sayfa açın ve bu komutun ne işe yaradığını öğrenmeye çalışın. Ama şuna da dikkat edin mutlaka Araçlar menüsüne yerleşecek diye bir kaide yok, genelde böyledir diyoruz.

MICROSOFT EXCEL'İN DOSYA ADI UZANTILARI

Çalışma Kitabının Tümünü Kaydeden Biçimler Dosya Adı Uzantısı
(Yalnızca Windows'ta)

 Microsoft Excel Çalışma Kitabı (Microsoft Excel 97) .xls
- Şablon (Microsoft Excel 97) .xlt
- Çalışma Alanı (Microsoft Excel 97) .xlw
- Microsoft Excel 97 ve 5.0/95 Çalışma Kitabı .xls
- Microsoft Excel 5.0/95 Çalışma Kitabı.xls
- Microsoft Excel sürüm 4.0 çalışma kitabı (yalnızca çalışma sayfalarını, grafik sayfalarını ve makro sayfalarını kaydeder) .xlw

Yalnızca Etkin Sayfayı Kaydeden Biçimler
- Microsoft Excel sürüm 4.0 sayfa biçimleri (MS Excel makro veya uluslararası    makro sayfaları dahil).xls, .xlc, .xlm
- Microsoft Excel sürüm 3.0 biçimleri .xls, .xlc, .xlm
- Microsoft Excel sürüm 2.x biçimleri .xls, .xlc, .xlm

Microsoft Excel'den çıktığınızda menü çubuğunda ve yerleşik araç çubuklarında yaptığınız değişiklikler, yarattığınız özel araç çubukları ve halen görüntülenen araç çubukları Windows klasörünüzde araç çubukları ayarlar dosyasına kaydedilir. Bu ayarlar dosyası username (kullanıcı adı) sizin Windows veya ağ oturum açma adınız olmak üzere username 8.xlb olarak kaydedilir. Bilgisayarınız bir ağa bağlı değilse veya bir oturum açma bilgi sorusu ile kurulmamışsa ayarlar dosyası excel8.xlb olarak kaydedilir. Bu dosyaya kaydedilen araç çubuğu yapı bilgileri Microsoft Excel'i her başlatışınızda varsayılan olarak kullanılır. Belirli bir araç çubukları kümesini sık sık kullanıyorsanız her defasında araç çubuklarını yeniden görüntülemek ve düzenlemek zorunda kalmamak için, yapı bilgilerini ayrı bir araç çubukları ayarlar dosyasına kaydedebilirsiniz.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.