Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 15 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Hücreleri Açılır Kutu (combobox) şekline dönüştürmek.
Soru - 15:
Birçok ziyaretçimizden aldığımız ortak soru şu: "Download bölümünde verdiğiniz Çek-Kasa-Ofis Yönetimi 2.0 Excel programını indirdim ve çalıştırdım. Bu tablolarda çok hoşuma giden fakat bir türlü nasıl yapıldığını anlayamadığım bir konu var. Hücreleri Açılır Kutu (ComboBox) haline getirmişsiniz ve listeler eklemişsiniz. Çok uğraşmama rağmen bir türlü beceremedim. Bir çok işlemlerimde faydalı olabilecek bu olayı anlatır mısınız?"

Cevap - 15:

Evet, gerçekten de Ofis 2.0 programını kullanan bir çok Excel kullanıcısı, bu uygulamanın daha önce kullanıldığını pek fazla görmediklerini nasıl yapıldığını da bir türlü anlayamadıklarını belirtiyorlar. Bu işlemin yani hücreleri birer açılır kutu haline getirebimenin uygulanamamasının bir kaç sebebi var. Öncelikle bu önemli sebepleri söyleyelim ve daha sonra nasıl uygulanacağına geçelim.

Veri menüsünden DOĞRULAMA komutunu kullanarak uygulanan bu işlem Excel 8.0 (Excel 97) ile gelen bir uygulama. Elinde şu an Office 95 paketi, dolayısı ile Excel 7.0 (95) bulunan kullanıcılar bu işlemden mahrum kalacaklardır.

Bir de önemli olduğunu zannettiğimiz husus, bu uygulamaya verilen menü komutunun ilk etapta çok iyi anlaşılamamasından kaynaklanıyor. yani Doğrulama komutu, kullanıcı tarafından pek dikkate alınmıyor ve Yazı denetimi ile karıştırılıyor.

UYGULAMA
Açılır Kutu (Combo Box) içine konulmasını istediğiniz verileri herhangi bir sütuna girin. (Şekil-1) Eğer bu sütunun daha sonra görünmesini istemiyorsanız, sütun gizle komutunu kullanarak kaynak veriyi gizleyebilirsiniz.


Şekil-1

Dikkat!!!...

Kaynak veri listesi, Açılır Kutu haline dönüştüreceğiniz hücrelerin bulunduğu sayfalarda olmalıdır.

Açılır Kutu oluşturacağınız hücreleri seçin. Bu bir tane olabileceği gibi, bin tane hatta daha fazla da olabilir. Bilgisayarınızın belleği ile sınırlı.

Veri menüsünden Doğrulama komutunu tıklayın ve Veri Doğrulama penceresini açın. Bu pencerede bulunan üç adet sayfa sekmesinden ilki olan Ayarlar sekmesinin açık olduğuna dikkat edin. Ayarlar sekmesinde bulunan İzin Verilen açılır kutusuna tıklayın ve buradan Liste seçeneğini seçin. Liste seçeneğini seçer seçmez hemen aşağıda Kaynak Düzenleme kutusu oluşacaktır. Buraya kaynağınızın bulunduğu hücre aralığını girin. Fare ile de seçebilirsiniz.

Bu adımdan sonra Girdi İletisi ve Hata Uyarısı sekmelerine de bir göz atın ve anlamaya çalışın. Kullanıp kullanmama size ait. Daha iyi açıklamalar yapabilirsiniz. Girmeseniz de yine Excel sizin için bir Hata uyarısı mesajı görüntüleyecektir.

Tamam düğmesine tıkladığınızda hücrelerinize ait  açılır kutu listesi emrinize amadedir.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.