Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 14 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Yazdığım formül değişmiş. Neler oluyor anlayamadım?
Soru - 14:
Excel hücrelerinde yaptığım çok basit toplama ve çarpma işlemleri bile anlayamayacağım formüller haline gelmiş. Örneğin, A1 hücresine 10, A2 hücresine 15, A3 hücresine de 20 yazmıştım. Bunları A4 hücresinde toplamak için A4 hücresine =TOPLA(A1:A3) yazmıştım. Sonuç doğru, değişmemiş, fakat A4 hücresine girip durum çubuğuna baktığımda şuna benzer bir formül görüyorum. =TOPLA(R[-4]C:R[-1]C). Benim yazdığım formül ortada yok.

Cevap - 14:

Sizin yazdığınız formül aynen yerinde duruyor ve aslında hiç değişmemiş. Sadece formül biçimi değişmiş. Excel hesap tablosu iki tür başvuru biçimi kullanır. Bunlardan bir tanesi A1 başvuru biçimi, diğeri ise R1C1 başvuru biçimi. Excel kurulurken geçerli değer olarak A1 biçimini seçer. Siz de formülünüzü bu biçime göre yazmışsınız, daha sonra bilerek ya da bilmeyerek (ki yazınızdan sorunuzdan bilmeyerek yaptığınız anlaşılıyor) Araçlar menüsünden Seçenekler komutunu  tıklamışsınız. Açılan Seçenekler penceresinden Genel sayfa sekmesine geçip R1C1 başvuru biçemi onay kutusunu onaylamışsınız. Dolayısı ile kullandığınız formüldeki hücre başvuru biçemi değişmiş. Tekrar A1 başvuru biçemini kullanmak isterseniz onay kutusundaki onay işaretini kaldırın. Formülünüz eski haline dönecektir.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.