Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 13 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Devrik Dönüşüm ile verileri hem Devrik hem de Bağ olarak yapıştırmak
Soru - 13:
Devrik yapıştırdığım veriler ile asıl veriler arasında bir bağ oluşturulmasını istiyorum. Yani asıl veride değişiklik yaptığımda bağlı olarak kopyaladığım veri de aynı anda değişsin. Fakat Özel yapıştır penceresinde Bağ yapıştır düğmesine tıkladığımızda Devrik olarak yapıştırma işlemini yapmıyor. Devrik onay kutusunu onayladığımda, bu defa Bağ Yapıştır düğmesi pasif hale geliyor. Hem devrik hem de, bağ yapıştırma işlemini nasıl yapabilirim.

Cevap - 13:

Hem Devrik, hem de Bağ Yapıştırma işlemine geçmeden evvel, Bağ yapıştırma işlemini kısaca anlatalım. Öncelikle A1 hücresi ile A6 hücreleri arasına verilerinizi girin. girdiğiniz verileri fare ile seçin ve kopyalayın. Daha sonra bağlı olarak yapıştırmak isteğiniz ilk hücreyi seçin. Düzen menüsünden Özel Yapıştır komutunu tıklayın. ekrana Özel Yapıştır penceresi gelecektir. Bu pencerenin sol alt  kısmında bulunan Bağ Yapıştır düğmesini tıklayın. İşleminiz tamamlamış oldunuz. Asıl verilerinizi değiştirdiğinizde, Bağlı olarak yapıştırdığınız hücrelerdeki veriler de değişecektir.

Şimdi sıra hem Devrik, hem de bağlı veri oluşturma olayına geldi. Yine yukarıdaki örnekte olduğu gibi A1 ile A6 hücreleri arasına verilerinizi girin. (Şekil -1)


Şekil-1

Verilerinizi devrik ve bağlı olarak yapıştırmak isteğiniz hücreleri seçin. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var: Kaç adet verinizi yapıştırmak istiyorsanız, o kadar hücre seçmelisiniz. (Şekil 2) Seçtiğiniz hücrelerin ilkine aşağıdaki formülü yazın.

=DEVRİK_DÖNÜŞÜM(A1:A6)


Şekil-2


Şimdi son adıma geldiniz.Burada da dikkat edilmesi gereken bir husus var: formülü yazdıktan sonra CTRL + SHIFT + ENTER tuş kombinasyonuna birlikte anda basmalısınız. Böylece işlemi tamamlamış oldunuz.(Şekil-3) Asıl verilerden herhangi bir tanesini değiştirdiğinizde, Devrik dönüşüm olarak yapıştırdığınız verilerde değişecektir.


Şekil-3

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.