Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Sorular - Cevaplar
Soru-Cevap: 2 - M. Temel Korkmaz - 28.04.2004

Makrolar Web'de çalışır mı?
Soru 2:
Excel'de makrolarla çok güzel hoş şeyler yapıyoruz. Gerçekten el emeği göz nuru şeyler, fakat bunları web sayfalarımızda kullanabilme şansımız var mı acaba? Eğer varsa bunu nasıl yapabiliyoruz. Amacım küçücük şeyler için arkadaşları asp ile uğraştırmayalım bizde uğraşmayalım yani sitesine fiyat listesi koyan ve bunu sık sık güncellemek isteyen biri Excel ile bunu rahat rahat yapabilsin veya daha değişik işlemleri yapabilelim ne dersiniz bu mümkün mü?

Cevap 2:

Excel'de veya Word'de hazırladığınız herhangi bir makroyu şimdilik Web'de çalıştırmanız mümkün değil gibi görünüyor. Sizin de bahsettiğiniz gibi ASP, PHP gibi Web programlama dilleri bu işi yapıyor. Ancak onlarda da gördüğüm şu ki, genelde bu işler için Java Script ya da VB Script gibi Script dilleri ağırlıkla kullanılıyor.

Her ne kadar çok iyi bir çözüm olmasa da, Office 2000 ile gelen ve 2002, 2003 sürümlerinde geliştirilen WEB COMPANENT'leri ile bazı şeyler yapılabilir. Mesela SpreedSheet nesnesini HTML sayfasına yerleştirerek fonksiyonlarla bu işi halledebilirsiniz. Ancak bunun da dezavantajları var. En önemlisi, bilgisayarında Office 2000 ve üzerini kullanmayanlar bu nesneleri görüntüleyemezler.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.