Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Makrolar
Makroyu Düğmeye Atama - M. Temel Korkmaz
Hazırladığınız bir makroyu, her kullanmak istediğinizde, Araçlar> Makro> Makrolar...> Makro Penceresi> Çalıştır Düğmesi yolunu kullanarak çalıştırmak uzun ve sıkıcı olabilir. Excel, bunun için kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Dilerseniz makronuzu Araç Çubuklarında bulan ikonlar gibi bir ikona atayabilirsiniz. Dilerseniz Menü Çubuğundaki gibi bir menü oluşturabilirsiniz. İsterseniz hem Menü Çubuğuna menü olarak aynı anda da Araç Çubuğunda ikon olarak bulundurabilirsiniz. Seçim size ait.

Daha önce oluşturduğunuz Makro1 makrosunu, hem Menü Çubuğuna atayalım hem de ikon olarak atayalım.

Aşağıdaki işlemleri yapmadan evvel: Eğer elinizin altında Excel97 Tam Çözüm Kitabımızın 1. cildi mevcutsa, 1. baskısından “Araç-Formül ve Durum Çubukları” bölümünün 607-623 sayfaları arasını mutlaka okuyun. Orada anlattığımız için aşağıda kısa olarak bahsedeceğiz.

1-Araçlar>Özeleştir...>Özelleştir Penceresi>Komutlar Sayfa Sekmesini tıklayın.

2- Kategoriler liste kutusunun sağ tarafında bulunan Dikey Kaydırma Çubuğunu kullanarak aşağıdaki görüntüyü yakalayın.3-Makrolar komutunu tıkladığınızda Komutlar liste kutusunda Özel Düğme görüntüsü ekrana gelecektir.

4-Farenizin sağ tuşunu basılı tutarak, Özel Düğme ikonunu Araç Çubuklarından herhangi birisinin üzerine sürükleyin ve bırakın.5-Düğme, Araç Çubuğunda yerini aldığında, hem otomatik olarak seçili olduğuna dikkat edin, hem de tam bu esnada Özelleştir penceresindeki Seçimi Değiştir düğmesinin aktif  hale geldiğine dikkat edin.

6-Özel Düğme ikonu seçiliyken, Seçeneği Değiştir düğmesine tıklayın. Açılan menüden Makro Ata komutunu seçin.Makro Ata... komutunu seçtiğinizde ekrana Makro Ata penceresi gelecektir. Bu pencerenin daha önce hazırlamış olduğunuz makrolarınızı çalıştırmak, düzenlemek vs.. için kullandığınız Makro penceresine benzediğine dikkat edin.Makro Ata penceresinde şu ana kadar kullandığınız Çalışma Kitabında hazırladığınız ne kadar makro varsa hepsinin ismi sıralanmış olarak beklemektedirler. Tabi bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim. Biz buradaki makroları oluştururken Makro Kaydet penceresindeki Makronun Saklanacağı Yer kutusuna Bu Çalışma Kitabı (This Workbook) seçeneğini girmiştik.

7-Makro Adı liste kutusuna Makro1 makrosunu girin.

8-Tamam düğmesine tıklayın. Makro Ata penceresi kapanacak ve Özelleştir penceresine tekrar geri döneceksiniz.

Şimdi Makro1 isimli makronuzu  Araç Çubuğunda bulunan Özel Düğmeye atamış olduğunuz. Dilerseniz Özelleştir penceresini kapatmadan  Seçimi Değiştir Düğmesine tıklayarak açılan menüden düğmenize ait diğer özellikleri değiştirebilirsiniz. Mesela, Ad seçeneğini içerisinde yazan Özel Düğme yazısını silin ve Makro1 olarak tekrar yazın.

9-Diğer istediğiniz değişiklikleri de  yaptıktan sonra Özelleştir penceresini kapatın ve Excel Çalışma Sayfanıza geri dönün.

10-Fare ile Araç Çubuğuna yerleştirdiğiniz Makro1 ikonuna tıklayın ve çalışma sayfasında oluşacak aşağıdaki görüntüyü yakalayın.Şimdi de hızlı bir şekilde Menü Çubuğuna Aylar Makrosunu nasıl yerleştireceğinizi gösterelim.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.