Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Makrolar
Virüsler - M. Temel Korkmaz
Bir makro virüsü bir çalışma kitabında veya çalışma kitabı şablonundaki makrolarda saklanan bir tür bilgisayar virüsüdür. Etkilenmiş bir çalışma kitabını açtığınızda veya bir makro virüsünü etkileyen bir işlem gerçekleştirdiğinizde makro virüsü etkinleşebilir, bilgisayarınıza yayılabilir ve gizli bir çalışma kitabında veya diğer bir belirlenemez yerde saklanabilir. Bu noktadan sonra makro virüsü kaydettiğiniz her çalışma kitabına otomatik olarak bulaşabilir. Diğer kullanıcılar virüs bulaşmış çalışma kitaplarını açarlarsa, makro virüsü onların bilgisayarlarına da yayılabilir.

Microsoft Excel makro virüslerini bulmak ve kaldırmak için disketinizi, sabit diskinizi veya ağ sürücünüzü taramaz. Bu tür bir koruma istiyorsanız, virüs önleme yazılımı satın almanız ve yüklemeniz gerekir. Ancak, makro içeren bir çalışma kitabını her açışınızda Microsoft Excel bir uyarı iletisi görüntüleyebilir. Daha sonra çalışma kitabını makrolar etkinleştirilmiş olarak açma veya yalnızca görebilmeniz ve düzenleyebilmeniz için makroları devre dışı bırakmaya karar verebilirsiniz. Bir makro virüsü ancak çalışmasına izin verilirse zararlı olabilir, bu nedenle makroların devre dışı bırakılması, çalışma kitabını güvenle açmanıza olanak sağlar.

Çalışma kitabının yararlı makrolar (örneğin şirketinizde kullanılan bir sipariş formu) içermesini bekliyorsanız çalışma kitabını makroları etkinleştirilmiş olarak açmak için Makroları Etkinleştir'i tıklatabilirsiniz.

Çalışma kitabının makro içermesini beklemiyorsanız veya kaynağının güvenilirliğini bilmiyor veya güvenilirliğinden emin değilseniz çalışma kitabını makrolar devre dışı bırakılmış olarak açmak için Makroları Devre Dışı Bırak'ı tıklatabilirsiniz. Örneğin bilinmeyen bir kaynaktan, güvenli olmayan bir ağdan veya Internet bölgesinden bir elektronik posta iletisine ek olarak bir çalışma kitabı alabilirsiniz. Bu durumlarda virüssüz olduğunu doğrulamak için çalışma kitabını gönderen ile konuşmak iyi bir fikirdir.

Makroları devre dışı bırakırsanız hiçbir makroyu çalıştıramaz, özel işlevleri yeniden hesaplayamaz, olay işleyicileri (fare tıklatmaları gibi eylemlere karşılık olarak çalışan makrolar) çalıştıramaz veya olayları başlatmak için ActiveX denetimlerini kullanamazsınız. Yine de makroları inceleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Dosya menüsünden Kaydet'i tıklattığınızda makrolar kaydedilir. Daha sonra çalışma kitabını kapatabilir ve makroları çalıştırmak istiyorsanız makroları etkinleştirilmiş olarak yeniden açabilirsiniz.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.