Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Makrolar
Makro Çalıştırmak - M.Temel Korkmaz
Makronuzu hazırlamış oldunuz. Artık bu makroyu istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Araçlar menüsünden Makro, buradan da Makrolar... komutunu tıklayın.Komutu tıkladığınızda ekrana Makro penceresi gelecektir.


Şekil-3

Sayfa2 sekmesine geçin. Bizim hazırlamış olduğumuz makro Sayfa1 sekmesinde idi. Bu nedenle Sayfa2 sekmesine geçtik.

Herhangi bir hücre seçin ve Çalıştır düğmesine tıklayın. Biz B5 hücresini seçtikten sonra tıkladık. (Buna rağmen makroyu kaydederken nereye yerleştirdiysek Sayfa 2 de de aynı hücrelere yerleştirdi.)


Şekil-4

Çalıştır komutunu tıkladığınızda, makroyu hazırlarken, yapmış olduğunuz bütün işlemler hızlı bir şekilde gözünüzün önünden geçti. Nedenini biliyorsunuz. Makroyu kaydettiniz. Yani, kayıt işlerini yaparken, neler yaptıysanız hepsi ekranda tekrarlandı.

Bazı kullanıcılar belki de olayı tam yorumlayamadılar ve Kopyala-Yapıştır metoduyla meydana gelen olayın aynısını beklediler.

Diğer, bazı kullanıcılardan da Şekil-4 deki tabloyu Kopyala-Yapıştır yöntemiyle çoğaltmak çok daha kolay. Neden bunun için dakikalarca makro oluşturmak için gayret edip sıkıntıya girelim ki?” dediklerini duyar gibi oluyoruz.

Doğru. Yukarıdaki tablo ve benzeri formatları çoğaltmak, Kopyala-Yapıştır yöntemiyle çok daha kolay gibi görünüyor. Ama yine belirtiyoruz, makro kaydetmek demek, sık sık kullanılan işlemlerinizi basit hale getiren bir olaydır. Şöyle düşünün. Bugün bir tablo oluşturdunuz ve kaydettiniz. Yarın tekrar bilgisayarın başına oturup, başka bir dosya açtınız. Açtığınız bu dosyada da dün hazırlamış olduğunuz tabloyu kullanmanız gerekiyor. Ne yapacaksınız? Dün hazırlamış olduğunuz dosyayı açacaksınız. Buradan tabloyu seçip kopyalayacaksınız ve bugün açmış olduğunuz dosyaya tekrar geri dönüp yapıştıracaksınız. Bu işlemleri günde 50 dosya için düşündüğünüzde ya da iş yerindeyseniz her gün 50 firma için buna benzer tablo oluşturacaksınız. Şimdi, sizin de fark ettiğiniz gibi, en azından makro hazırlayıp kaydetmek daha akıllıca ve kolay olacaktır. Yine de seçim sizin.

Pekala, oluşturduğunuz makro, Visual Basic kodunda hazırlanmış değişkenler ve formüller içeriyorsa ne yapacaksınız?  Bu defa makroyu kullanmak mecburiyetinde kalacaksınız.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.