Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Makaleler
Değişken Alan Adları Tanımlamak - Salih Koca - 05.12.2004
Excel listeleri ile çalışırken çoğu zaman tablolardaki veri sayısı değişken nitelik taşımakta, yani satır ve/veya sütun bazında artış veya azalışlar gösterebilmektedir. Hal böyle olunca da bu tablo dizisini referans alan formül ve özet tablo başvuruları gibi unsurlarda da değişiklikler yapmak gerekmektedir. Çünkü bu değişikliklerin yapılmaması hatalı sonuçlar elde edilmesine neden olabilmektedir.

Excel’de dinamik alan tanımlamaları yaparak bu durumu ortadan kaldırmak, veri tablosunda değişiklik olsa bile bu tabloya yapılan başvuruların da bu değişimlere duyarlı hale getirerek doğru sonuçlar üretmeyi sürdürmesini sağlamak mümkündür.
Dinamik alanlar tanımlayabilmek bazı yerleşik işlevler ile desteklenmiş olarak Excel’in “Ad Tanımlama” özelliğinden faydalanılmaktadır.

Şekil-1’deki gibi bir liste oluşturalım.


Şekil-1

“Ekle” menüsünden “Ad” alt menüsünden “Tanımla” komutunu seçelim. Alan adında boşluk karakteri kullanmamaya özen göstererek ad tanımlama formunun en üst kısmında bulunan boşluğa değişken alanımıza vereceğimiz adı yazalım. Şekil-1’deki örnek için alana "VeriTablosu" adı verilmiştir. Daha sonra aynı sihirbazın alt bölümündeki başvuru yeri kısmına aşağıdaki formülü yazdıktan sonra Ekle düğmesine tıklandığında alan tanımlanmış olmaktadır. (Şekil-2)

=KAYDIR(Sayfa1!$A$1;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$A:$A);BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$1:$1))

Tablonuzun yer aldığı çalışma sayfasının adı "Sayfa1"den farklı ise formülde ya da sayfanızın adında gerekli değişikliği yapınız.


Şekil-2


Bu formül A1 hücresinden başlayan ve A sütunundaki dolu satırlar sayısı kadar aşağıya ve 1 numaralı satırda yer alan dolu sütunlar sayısı kadar sağa uzayan bir alanı ifade eder. Alan listesine eklenmiş olan alanıı seçip formül alanının sağında yer alan seçme kutucuğuna tıklayarak tanımladığınız alanın kapsamını görebilirsiniz (Şekil-3)


Şekil-3

Şimdi başka bir çalışma sayfasına yeni bir tablo oluşturarak düşeyara formülünü Şekil-4’teki gibi uygulayalım.


Şekil-4

Görüldüğü gibi düşeyara fonksiyonu ile mevcut tablodan istenilen veriler tanımlamış olan alan yardımı ile kolaylıkla alınabilmektedir. Şimdi tabloya yeni kayıtlar ilave edip Ekle | Ad | Tanımla menüsü yardımıyla tanımlı alana yeniden göz atalım (Şekil-5).


Şekil-5

Tanımlamış olduğumuz alanın otomatik olarak yeni verileri de içerecek şekilde genişlemiş olduğunu görmekteyiz.

Yine düşeyara işlevi ile yeni eklemiş olduğumuz verilerden birini sorgulayalım (Şekil-6).


Şekil-6

Görüldüğü gibi hiçbir sorun olmaksızın yeni verilerde aynı şekilde sorgulanabilmektedir.

Özet Tablolar oluşturulurken veri alanının belirtildiği adımda aralık kısmına tanımlı alanın adının yazılması halinde yukarıda anlatılanlar özet tablo için de geçerli olacak ve tabloda yapılan değişikliklerden sonra özet tablo güncellendiğinde sonuçlar tablonun mevcut haline göre oluşacaktır (Şekil-7).


Şekil-7

Bu şekilde bir çözümün uygulama alanı yukarıdaki örneklerde anlatılanlarla sınırlı değildir, başkaca özellikler ve fonksiyonlar ile de kullanmak mümkündür.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.