Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Makaleler
Aradığım Veri Nerede? - M. Temel Korkmaz - 30.04.2004
Class Module Dergisinin Mayıs-2003 sayısında "Aradığım Veri Nerede?" başlıklı bir makale yazmıştım. Bu makale ile Excel sayfamızda bulunan verilerin aranması bulunması ve listelenmesi ile ilgili konuları anlatmıştım. Aşağıdaki yöntemleri tek tek uygulamalı olarak kullanmıştık.
 
Bul (Find) Komutu
Süz (Filter) Komutu
AltToplam (SubTotal) Komutu
Dış Veri Al Komutu
 
Sorumuz ve Şartlarımız ise aşağıdaki gibi idi.
 
Soru:
Aradığım Veri Nerede isimli makalenin konusuna uygun olarak, Excel Çalışma sayfası üzerinde veri arayıp bulmanın yöntemlerinden bir tanesini açıklayıcı olarak hazırlayıp bize gönderiniz.
 
Şartlar:
1. Herhangi bir şekilde makro kullanılmayacak.
2. Özet Tablo kullanılmayacak.
3. Yapılacak işlem en az 10.000 satırlık veri kayıtları için geçerli olacaktır.
 
Mayıs Sayısı Yarışması Hakkında
Gelen birkaç mailde ortak olarak şu ibareler geçiyordu. “Hazırlamış olduğunuz yarışma sorusu için zaten siz bütün yöntemleri tek tek anlatmışsınız. Geriye kalan birkaç yöntem de yarışma şartlarına uygun olmadığı için kullanmadık.” İlk etapta doğru gibi görünen bu cümleleri yazan okuyucularımıza bazı ipuçları vermemize rağmen her nedense bir türlü olmadığını ilettiler. Oysa çok basit bir yöntem ile soru çözülebilirdi. Bu basit yöntem aslında hemen hemen her zaman kullandığınız bir yöntemdir. Sadece basit bir organize ile soru çözülmüş olacaktı. Cevaplardan en basit olarak nitelendirdiğimiz bir tanesini aşağıda adım adım takip edebilirsiniz.
 
1. Veri tablonuzu Şekil-1’deki hazırlayın.


Şekil-1

 
2. F2 hücresine aşağıdaki formülü girin.
 
=EĞER($B2=$E$1;A2;"")
 
Bu formüldeki mantığın çok basit olduğunu görüyorsunuz. Eğer B2 hücresindeki değer, aradığımız değer olan E2 hücresindeki “Elma” değerine eşitse F2 hücresine Elma değerinin solunda bulunan Tarih değerini yazdır. Eğer bu eşitlik sağlanmaz ise hücreyi boş bırak.
 
Gerçekten de B2 ve E2 eşit olduğu için istenen tarih değeri F2 hücresine yazdırıldı.
 
3. Formülde Mutlak işaretleri de bulunduğu için artık formülü istediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Formülün bulunduğu F1 hücresini çoğaltma tutamacından tutarak sağa doğru H2 hücresine kadar sürükleyin (Şekil-2).


Şekil-2

 
A2:C2 arasındaki Elma verilerine ait hücrelerin F2:H2 arasına sıralandığını göreceksiniz (Şekil-3)


Şekil-3

 
Formül çoğaltıldığında H2 hücresinin formatı da tarih olabilir. Bu nedenle Hücre formatını Biçim|Hücreler menüsünden Sayı olarak biçimlendirin.
 
4. Sıra geldi formülleri aşağıya doğru çoğaltmaya.  Bunun içinde F2:H2 arasındaki hücreleri seçin ve yine seçimin en sonunda bulunan H2 hücresinin sol alt tutamacından tutarak 23. satırın sonuna kadar çoğaltın (Şekil-4). Çoğalttıktan sonra Şekil-5’teki gibi sadece aranan verilerin sıralandığını göreceksiniz.
 
İşte istenilen hemen hemen bu kadardı. Geriye sadece bu verileri peşi sıra sıralamak kaldı. Bu işlemi de daha önce bahsettiğimiz konulardan biliyorsunuz.
 
5. Verilerin bulunduğu alanı F2:H23 arasını fare ile seçin
 
6. Düzen menüsünden Kopyala komutunu tıklayın ya da araç çubuklarından kopyala düğmesine tıklayın.
 
7. Seçimi hiç değiştirmeden yine Düzen menüsünden Özel Yapıştır komutunu seçin.
 
8. Özel yapıştır penceresinden  “Değerleri”  seçeneğini seçerek Tamam düğmesine tıklayın. Tablodaki formüllerin kalktığını  göreceksiniz. Sadece değerler olduğuna göre tabloyu istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz demektir.
 
9. F2:H23 alanı seçili iken ister Veri menüsünden Sırala komutunu tıklayın, iterseniz Araç Çubuğundan Sırala simgesini tıklayın. Verilerinizin Şekil-6’daki gibi sıralandığını göreceksiniz.
 
Gördüğünüz gibi isten hiç de zor değilmiş. Belki bir çok arkadaşımızın aklına bu yöntem gelmiş olabilir. Ancak “bu kadar basit olmamalı” düşüncesiyle cevap vermek istememiş olabilirler.

 

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.