Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Fonksiyonlar
Hazırlanan Fonksiyonu Bütün Excel Dosyalarında Kullanabilmek

Excel Dosyanızda bir fonksiyon hazırladınız ve bu hazırladığınız fonksiyonu da bütün Excel dosyalarında kullanmak istiyorsunuz? Bunun için aşağıda anlattığımız adımları izlemeniz yeterli.

1. Excel Modül sayfasında bir fonksiyon hazırlayın. Aşağıda biz YVR (Yuvarlama) adında bir fonksiyon hazırladık.Dikkat ederseniz bu dosya Yuvarla.XLS dosyasıdır.

2. Excel Çalışma sayfasına geçerek Dosya (File) menüsünden Farklı Kaydet (Save As) komutunu tıklayın. Aşağıdaki Save As penceresi açılacaktır.

3. Bu penceredeki, Farklı Kayıt Tipi (Save As Type) kutusundan, Microsoft Excel Eklentisi (Microsoft Excel Add-In) (*.xla) seçeneğini seçin. Bu arada Save in kutusundaki kayıt yerinin de AddIns klasörü olduğuna dikkat edin. Bu klasörün yolu şöyledir.

"C:\.......\Application Data\Microsoft\AddIns"
4. Dosyanız bu defa AddIns klasörüne Yuvarla.XLA dosyası olarak kaydedilecektir. Artık dosyamız bir Eklenti dosyası olarak hazır. (unutmayın bu dosya yukarıdaki yolunu verdiğimiz klasörde bulunmalı)

5. Şimdi Excel'i Kapatın ve yeniden açın.

6. Araçlar (Tools) menüsünden Eklentiler...(Add-Ins...) komutunu seçin. Ekrana Eklenti penceresi gelecektir.Sizin de gördüğünüz gibi, Yuvarla adında bir eklenti listede yerini almış. Sol tarafındaki kutuyu onaylayın ve Tamam (OK) düğmesine tıklayın. Artık, Exceliniz her dosya için YVR fonksiyonunu kullanmaya hazır. Herhangi bir hücreyi seçip =YVR(12563) gibi yazdığınızda o hücrede 12560 değerini göreceksiniz. Tabi siz kendi fonksiyonunuzun sonucunu göreceksiniz.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.