Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Menü Açıklamaları - Ekle Menüsü
Ad - M. Temel Korkmaz
HÜCRELERE VE SAYFALARA AD EKLEMEK

Bazen aradığınız şeyi bulmakta zorlanırsınız. Bir çok şey içerinde neyi nereye koyduğunuzu unutabilirsiniz. Excel çalışma tablosuna kaydettiğiniz veriler de bu durumda olabilir. O kadar çok veri girmişsinizdir ki, hangi veriyi nereye girdiğinizi bilemeyebilirsiniz. Fakat bir veriye aniden ihtiyacınız oldu ve nerede olduğunu hemen bulmak istiyorsunuz, o zaman bu bölümü çok iyi anlamak zorundasınız. Bazen de nerede olduğunu bilmeseniz bile bir veriyi ileme sokmak isteyebilirsiniz. Yazacağınız formüle hücrenin veya sayfanın adını vermek yeterli olacaktır. Ayrıca birbirine benzeyen birçok çalışma sayfasının adlarını değiştirerek hangisine ne yazdığınızı bilmek daha kolay olacaktır.

A - Hücrelere Ad Vermek:

1. Boş çalışma kitabınızda bulunan bir hücreyi seçin. Mesela B2 olsun. Ekle menüsünden Ad’ı, oradan da Tanımla’yı seçin.

2. Tıkladığınızda, ekrana Ad Tanımla penceresi gelecektir.Bu pencerede ki Başvuru Yeri kutusuna baktığınızda seçtiğiniz hücrenin adresini göreceksiniz. Bu adresi değiştirip başka bir sayfa ve hücre seçmek için bu kutuda değişiklikler yapabilirsiniz.

3. Çalışma Kitabındaki Adlar kutusuna hücrenize vermek istediğiniz adı girin ve Ekle düğmesini tıklayın.4. Hücrenize “İbrahim” adını vermiş oldunuz. Tamam düğmesini tıklayın ve Excel tablonuza dönün. Görünürde hiç bir değişikliğin olmadığını fark edeceksiniz.

5.
Biraz dikkatli olan kullanıcılar Ad Ekle Kutusunda seçili hücre adı yerine B2 değil de “İbrahim” yazdığını görecektir.

Olayın daha iyi anlaşılması için D3 ve F5 hücrelerine de aynı yöntemle birer ad girin.

6. Ad Ekle kutusunun sağ tarafında bulunan menü açma okuna tıklayın ve üç adet hücreye üç ad verdiğinizi görün.7.
Fare ile Muhammed adının üzerine gelin ve tıklayın. Bu arada seçili olan hücrenin B6 veya başka bir hücre olduğunu görün.

Sizin de Muhammed adını seçtiğinizde Ad Kutusunda “Muhammed” adının yazıldığını ve seçili hücrenin de F5 olduğunu görün. Bu şu manaya gelir. Siz Ad kutusundan hangi hücrenin adını seçtiyseniz, Excel otomatik olarak tabloda o hücreyi seçili konuma getirir. Belki tabloda bir-iki veri bulunduğunda bu o kadar cazip bir yöntem değil, fakat yüzlerce verinin bulunduğunu düşünürseniz siz de ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

B – Sütun ve Satırlara Ad Vermek:

1. Şimdi başka bir boş bir sayfa açın ve tabloda görüldüğü gibi değerler girin ve bütün değerleri seçin.2.
Ekle menüsünden Ad komutunu buradan da Oluştur komutunu seçin ve tıklayın.

3.
Tıkladığınızda ekrana Ad Oluştur penceresi gelecek. Eğer siz de bizimkine benzer bir tablo oluşturduysanız. Burada bulunan 4 adet onay kutusundan ilk seçili olacaktır.Bu pencereyi kısaca açıklayalım. Siz bütün tabloyu seçtiniz ve bu tabloda rahat işlem yapabilmek için sütun başlarında bulunan hücre bilgilerini ad olarak tanımlamak istediniz. İşte bunun için ilk seçenek olan Üst Satır’ı onayladınız. Meseleyi daha iyi anlayabilmek için:

4. Tamam düğmesine tıklayın ve aşağıda görüldüğü gibi Ad Ekle kutusunda sütun başlarında bulunan verilerin buraya ad olarak yazıldığını görün.5.
Şimdi bu adlardan “Ç._Yıl_Miktarı” adını seçin ve tabloya dikkat edin.Sadece bu sütunun seçili olduğunu göreceksiniz. Bu işlemi diğer adlar için de yapın.

Aşağıdaki tabloyu bizim seçtiğimiz şekilde seçin. Yani seçime B2 hücresinden itibaren başlayın. Buradaki amacınız, isimleri satır başlığı olarak vermek olsun.Tekrar Ad Oluştur penceresine dönün ve bu pencereden “Sol Sütun” onay penceresini onaylayın.Tamam düğmesine tıklayın ve tablodaki Ad Ekle kutusundan “İbrahim Korkmaz” adını seçin ve tıklayın. Tablonuzun aşağıdaki gibi sadece “İbrahim Korkmaz”ın bulunduğu satırdaki verileri seçtiğini göreceksiniz.

Pekala, şu ana kadar tanıtmış olduğunuz adlardan bazılarını ad kutusundan silmek için ne yapacaksınız? Mesela “Sıra_No” adını hiç kullanmadığınızı düşünün ve bu adı kaldırın.

Bunun için Ekle menüsünden Ad’ı, buradan Tanımla komutunu seçin ve tıklatın Ad Tanımla penceresi gelecektir.

“Sıra_No” adını seçin ve Sil düğmesini tıklayın silindiğini göreceksiniz. Bu kadar çok ad içinden aradığınızı nasıl bulacağınız zor gelebilir. Hayır aslında öyle değil, dikkat ederseniz bütün adların Harf sırasına göre dizildiğini görürsünüz. Böyle olunca Alfabeyi bilen birisi için aradığını bulmak zor olmasa gerek.

Bazen hücrelere verilen adların sayısı hafızada tutulmayacak derecede artar. Hangi hücrede hangi ad ya da hangi sütun da hangi ad vardı? Hücre, satır ve sütun adları çoğaldıkça kontrolü zor hale gelebilir. Bu durumu öğrenmek için hücre adlarını ve adreslerini gösteren bir tabloya ihtiyaç olabilir. Excel bunu kullanıcıları için kendisi hazırlıyor.

Yukarıda örnek tabloda oluşturduğunuz adları silmeyin. Bunları kullanmak daha pratik olacaktır. Tablonun boş bir yerine gelin ve bir hücre seçin. Biz başlangıç olarak G2 hücresini seçtik.

Ekle menüsünden Ad’ı buradan da Yapıştır komutunu seçin. Komutu tıkladığınızda ekrana aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Karşınıza gelen Ad Yapıştır penceresinde bulunan Ad Yapıştır kutusundan bir ad seçin ve pasif halden aktif hale Tamam düğmesine tıklayın. Pencerede de gördüğünüz gibi biz Sütun adı olan “İşçi_Adı”nı seçtik.

Tabloya döndüğünüzde G2 hücresine “=İşçi_Adı” formülünün girildiğini göreceksiniz.

Bu formülü herhangi bir şekilde onayladığınızda G2 hücresine ilk işçi adı verisi olan “İbrahim Gündoğdu”nun yazdırıldığını görün.

Seçili olan G2 hücresinin sağ alt tarafından fare ile tutun ve G17 hücresine kadar sürükleyin. İşçi Adlarının bulunduğu sütunun tamamen bu sütuna kopyalandığını göreceksiniz.

Şimdi başka bir komutu öğrenmek için farklı bir hücreye geçin. Biz I2 hücresini seçtik.

Ekle menüsünden Ad’ı ve buradan da Yapıştır komutunu tıklayıp Ad Yapıştır penceresini açın. Karşınıza gelen pencereden Liste Yapıştır düğmesine tıklayın. Düğmeye tıklar tıklamaz hemen Excel tablosunun görüntülendiğini ve I2 hücresinden başlayarak Ad Ekle kutusunda bulunan bütün adların ve adreslerinin tabloya yapıştırıldığını göreceksiniz. Bu liste hangi adın hangi adreste bulunduğunu gösterir.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.