Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Menü Açıklamaları - Düzen Menüsü
Temizle-Sil-Sayfayı Sil Komutları - M. Temel Korkmaz - 22.07.2004
Çalışmakta bulunduğunuz Excel sayfasında bazı verileri, biçimleri, nesneleri ya da hücrelere eklemiş olduğunuz notları silmek istiyorsanız, Düzen menüsünde bulunan Temizle, Sil ve Sayfayı sil komutlarını kullanmalısınız.

Aşağıdakine benzer çok basit bir tablo oluşturun.

Klavyenizde, ok tuşlarının üst tarafında ve Enter tuşunun yanında bulunan Delete tuşunu B2 hücresi seçili iken tıklayın. B2 hücresi içinde bulunan verinin silindiğini göreceksiniz. Aynı işlemi Düzen menüsünde bulunan Sil komutunu tıklayarak ta yapabilirsiniz.

Şimdi aşağıdakine benzer bir tablo oluşturun. Bu tabloyu şu şekilde oluşturacaksınız. A2 hücresine Not (Açıklama) ekleyin. Not ekleme konusuna bakıp öğrenebilirsiniz. Çizim Araç Çubuğundaki ikonları kullanarak tablodaki gibi olmasa da herhangi bir nesne çizin. Son olarak da iki hücreye veri girin. Bu verilerden bir tanesini biçimleyin. Biz D2 hücresindeki veriyi Kalın olarak biçimledik.

Önce A2 hücresini seçin ve Düzen menüsünde ki Temizle komutundan Açıklamalar komutunu tıklayın. Komutu tıkladığınızda hücrenin sağ üst kenarında bulunan küçük kırmızı işaretin kalktığını göreceksiniz. Bu hücredeki komutun da silindiğini gösterir. Fare ile hücre üzerine gelin ve notun olup olmadığını kontrol edin. Gördüğünüz gibi hücrede bulunan not kalktı fakat hücre içeriği hala yerinde bulunuyor.A2 hücresi seçili iken bu defa Temizle’den İçindekiler komutunu tıklayın ve hücrenin içeriğinin de kaldırıldığını görün. Bu komut Sil komutu ile aynı görevi gördü.Boş olan A3 hücresi seçili iken Temizle menüsünden Tümünü komutunu tıklayın. Herhangi bir değişiklik olmadığını ve hiçbir şeyin silinmediğini göreceksiniz.

Şimdi, tablonuzda veri bulunan hücreleri seçin. Çizmiş olduğunuz resim nesnesinin de seçili alan içinde kalmasına dikkat edin.

Tablonuzu seçtikten sonra ister Delete ile ister Sil komutu ile, isterseniz Temizle menüsündeki Tümünü Komutu ile silme işlemini gerçekleştirin. Siz, Düzen menüsünde bulunan Temizle menüsündeki Tümü komutunu seçin ve tıklayın. Resim nesnesi haricindeki her şey silinmiş olacaktır. Eğer seçili alan içerisinde kalan hücrelerin birisinde hücre dolu notu olsaydı,o dahil hepsi silinecekti. Delete ve Sil komutu ise sadece hücre içeriklerini silecekti.

Neden resim nesnesi silinmedi?

Seçili alan içerisinde kalmış gibi görünen resim nesnesinin silinmemesi gayet doğal. Çünkü resim nesnesi seçili alan içerisinde kalsa dahi seçilmiş değildir. Seçili olabilmesi için fare ile nesnenin üzerine tıklayıp, kenarlarında taşıma kulplarının oluşması gerekmektedir. Şimdi fare ile resim nesnesinin üzerine tıklayın ve seçili konuma getirin.

Delete veya Sil komutunu tıklayarak nesneyi silebilirsiniz. Şimdi, gözünüzü D2 hücresine çevirin (yani sayfada silme işlemi yapmadan önceki hale). Bu hücrede bulunan “M. Temel Korkmaz” verisinin Kalın olarak biçimlendirdiğimizi söylemiştik. Biçimlendirme için Hücreleri Biçimlemek adlı bölüme bakabilirsiniz. Bu hücrenin hemen altında bulunan verinin de normal, biçimsiz yazıldığını görün. Bunu kıyaslamanız için yazdık.D2 hücresi seçili iken Temizle menüsünden Biçimleri komutunu tıklayın. Komutu tıkladığınızda D2 hücresinde bulunan biçimlerin kalktığını ve D3 hücresindeki biçim ile aynı olduğunu görün.

Son Adım:  Sayfada bulunan her şeyi silmek.
Dolu bir sayfa, aşağıdakine benzer olsun. İçinde not, resim nesnesi, biçim ve veriler bulunsun. Biz yukarıdaki sayfanın aynısını aldık.

Düzen menüsünden Sayfayı Sil komutunu seçin. Komutu tıkladığınızda aşağıdaki mesajı alacaksınız.

Mesaj kutusunda bulunan Tamam düğmesine tıkladığınızda Sayfanız tamamen silinecektir.

Sayfa1 sekmesinin dahi silindiğini görün. Bu komuta sayfa sekmeleri üzerinde Farenin sağ tuşunu tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
 

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.