Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Menü Açıklamaları - Düzen Menüsü
Kes-Kopyala-Yapıştır Komutları - M. Temel Korkmaz - 22.07.2004
Hücreleri Kopyalama ve Yapıştırma

Excel, üzerinde çalıştığınız tabloyu değiştirme imkanı sağlarken, birçok yöntem sunmayı da ihmal etmez. Hazırlamış olduğunuz bir veriyi ya da veri grubunu, başka bir alanda kullanmak istediğinizde aynı işlemleri tekrar tekrar yapmanıza gerek kalmadan Kes Kopyala ve yapıştır işlemleriyle halletmenize imkan veriyor. Çok zaman alabilecek veri tablosu oluşturma işlemlerini kısa sürede hazırlamanızı sağlıyor. Veri tablonuzda bir çoğu aynı,bir kısmı da farklı veriler ise, kopyalayıp, silme ve sadece farklı olanları değiştirme fırsatını da kullandırıyor.

1. Aşağıdakine benzer basit bir tablo hazırlayın.2. Amacınız B sütununda bulunan Yazar isimlerini kullanmak için E sütununa yazdırmak olsun. B sütununda bulunan verileri seçin, “Yazarı” başlığı dahil olmasın.3.
Düzen menüsünden Kopyala komutunu seçin.

4. Komutu tıkladığınızda seçili hücrelerin etrafında kesikli ve hareketli olan çizgilerin oluştuğunu görün.

5. Fare ile E1 hücresini seçin. (Başka bir hücre de seçebilirsiniz.) ve Düzen menüsünden Yapıştır komutunu tıklayın.

6. Komutu tıkladığınızda seçmiş olduğunuz hücre içeriklerinin E1 hücresinden başlayarak sıralandığını görün.

Hücreden dışarı taşan verileri hücre sınırlarını genişleterek düzenleyebilirsiniz. Bunun için Verilerin bulunduğu sütun başlığı olan E düğmesinin sağ kenar çizgisine fare ile iki kere tıklayın. Artık yeni verilerinizi de kullanabilirsiniz. Aynı yöntemle, dilerseniz tek bir hücreyi veya bütün veri dolu olan hücreleri kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Şimdi de amacımız Yazar isimleri bulunan hücre bilgilerini kaldırıp D sütununa taşımak olsun. Boş kalan B sütununa da kitaplarla alakalı başka bir veri grubu girin Mesela fiyatları girin.

1. Yukarıdaki tablonun aynısını tekrar hazırlayın ya da kullanın.

2. B1 hücresinden başlayarak B sütunundaki bütün hücreleri seçin.

3. Düzen menüsünden Kes komutunu seçin.

4. Komutu tıkladığınızda seçili hücrelerin etrafında kesikli ve hareketli çizgilerin oluştuğunu görün. Bu, seçili hücreler üzerinde bir komut çalıştığının göstergesidir.

5. D1 hücresini fare ile seçin ve Düzen menüsünden tekrar Yapıştır komutunu tıklayın. Hücreleri düzenlediğinizde aşağıdaki görüntüye benzer bir görüntü elde edeceksiniz.

B sütununun Kopyalama işleminden farklı olarak boşaldığını görün. Artık buraya istediğiniz veri gurubunu girebilirsiniz.

Kes ve Yapıştır işleminin daha pratik olan yöntemini aşağıdan öğrenin.

Tablonuzu eski haline getirin ya da yeni tablo oluşturun. B sütununda bulunan veri grubunu fare ile seçin. Farenizi seçili alanın kenarına doğru sürükleyin ve imlecin Artı işareti yerine oka dönüşmesini sağlayın. İmlecin oka dönüştüğü yerde farenin sol tuşunu basılı tutun ve D sütununa doğru sürükleyin. Hedefe geldiğinizde farenin tuşunu bırakın ve verilerinizin taşındığını görün.

Tablonuzu çalışma kitabınızda bulunan başka bir sayfaya kopyalamak ve yapıştırmak için;

Tablonuzda bulunan verileri seçin. Düzen menüsünden Kopyala ya da Kes komutunu seçin. Bu arada tablonun Sayfa1 sekmesinde bulunduğuna dikkat edin.Fare ile Sayfa2 sekmesine tıklayın ve boş olan Sayfa2’ye geçin. Sayfa2’de bulunan C2 hücresini seçin ve Düzen menüsünden Yapıştır komutunu tıklayın. Aşağıdaki şekilde Sayfa sekmesine dikkat edin. Hücreleri düzenledikten sonra görüntüyü aldık.Sayfa2 seçili ve tablonuz yukarıdakine benzer bir şekilde duruyorken Düzen menüsünden Sayfayı Taşı veya Kopyala komutunu seçin. Komutu tıkladığınızda Taşı veya Kopyala penceresi ekrana gelecektir.Taşı veya Kopyala penceresindeki kutular hakkında bazı bilgiler verelim.

Kitap: Seçili sayfaları taşımak yada kopyalamak istediğiniz çalışma kitabını belirlemek için, Kitap listesinde bir çalışma kitabını tıklayın. Sadece açık olan çalışma kitapları listelenir.(tam bu sırada, bizim çalıştığımız kitabın ismi _WWW.EXCEL.GEN.TR_.xls idi.)Sadece taşınmış ya da kopyalanmış sayfaları içeren çalışma kitabı oluşturmak için Yeni Kitap’ı tıklayın.

Sonraki Sayfa: Seçili sayfaların yerleştirileceği önceki sayfayı belirlemek için, Sayfadan önce listesinde sayfanın adını tıklayın. 

Kopya Oluştur: Seçili sayfaları kopyalamak ve asıllarını yerinde bırakmak için, Kopya Yarat (oluştur)onay kutusunu onaylayın.

Şimdi, Taşı ve Kopyala penceresini aşağıdaki hale getirin.Tamam düğmesine tıkladıktan sonra Sayfa sekmelerine bir göz atın. Bulunduğunuz sayfanın işlemi gerçekleştirdiğiniz sayfa olmadığını göreceksiniz.

Şu anda sayfa sekmesinde açık bulunan sayfa, Sayfa1’den önce bulunmaktadır. Sayfanın adını da Sayfa2 (2) olduğunu görün. Bunun neden böyle olduğunu anlamaya çalışın.

Siz, Taşı ve Kopyala penceresinde bulunan Kopya Oluştur onay kutusunu işaretlediniz. Excel de sizin için otomatik bir kopya oluşturdu. Bu işlemleri Sayfa2 sekmesinde yaptığınız için sayfanın ikinci kopyası olan Sayfa2 (2) adını verdi. İsterseniz siz bu adı değiştirebilirsiniz.

Sayfa taşıma olayını ilgili bölümde anlatmıştık. Sayfa taşımayı burada da farklı bir şekliyle ele alalım. Herhangi bir sayfada bulunurken, Düzen menüsünden Sayfayı Taşı ve kopyala komutunu verin. Biz örneğimizi kitap3 üzerindeki Sayfa1 için yapacağız.

Komutu verdiğinizde karşınıza Taşı ve Kopyala penceresi gelecekti. Siz bu pencereyi aşağıdaki gibi düzenleyin. Kopya Oluştur onay kutusunun onaylanmadığına dikkat edin.Sonraki sayfa kutusunda Sayfa3’ü seçerek Sayfa1’in Sayfa2’den sonraya taşınmasını sağladık. Tamam düğmesine tıkladığınızda Sayfa1 sekmesinin taşındığını ve kopyasının oluşturulmadığını göreceksiniz. Taşı ve Kopyala komutuna kısaca şu şekilde ulaşabilirsiniz:

Taşımak istediğiniz sayfa sekmesinin üzerine gelin farenizin sağ tuşuna tıklayın aşağıdaki gibi bir menü çıkacaktır. Siz buradan taşı veya kopyala komutunu seçin.

 

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.