Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Menü Açıklamaları - Düzen Menüsü
Git - M. Temel Korkmaz
Düzen menüsünde bulunan Git komutunu kullanarak Çalışma Kitabı içersinde bulunan istediğiniz hücreye ya da bölgeye gidebilirsiniz.

Git işlemini rahatlıkla anlayabilmek için aşağıdaki gibi bir tablo hazırlayın. Bu tablonuzun üzerinde açıklama, formül, değer, sayı, metin bulunsun.

1. Düzen menüsünden Git komutunu seçin.

2. Komutu tıkladığınızda ekrana Git penceresi gelecektir.

Git penceresinin önünüze boş olarak gelmesinde şaşılacak hiçbir şey yok. Aslında çok doğal. Çünkü siz gidilmesini istediğiniz hücreleri tanıtmadınız. Eğer bu hücreleri tanıtsaydınız, diğer bir deyişle bu hücrelere ad verseydiniz, Git kutusunda verdiğiniz adlar görünecekti. Böylece sizde gidilmesini istediğiniz hücreye bu adlardan birini seçerek ulaşabilirdiniz. Fakat Git komutu bunlarla sınırlı değildir.

3. Şimdi ad komutunu kullanarak tablonuzda bulunan hücrelere ad verin. Eğer bu komutu kullanmasını bilmiyorsanız ilgili bölümden öğrenin.

4. Eğer ad verme işlemini tamamladıysanız, Git komutunu tekrar tıklayın ve Git penceresinin aşağıdaki gibi değiştiğini görün.

5. Git kutusunda bulunan herhangi bir adı seçin ve Tamam düğmesini tıklayın. Biz Yıllık_Toplam_Maaş adındı seçtik.

Hem tabloyu hem de pencereyi inceleyin. Git kutusunda seçtiğiniz adın başvuru kutusunda geçerli ad olarak yazıldığını gördünüz. Hemen pencerenin sağ tarafında bulunan kısma baktığınızda E sütunu olan Yıllık_Toplam_Maaş başlığının altındaki maaş toplamlarının seçildiğini göreceksiniz.

Not: Bu sütunun seçili olabilmesi için Tamam düğmesine tıklamış olmanız gerekir. Aynı anda verdiğimiz şekiller sizi yanıltmasın. Tekrar hatırlatıyoruz, gitmeyi istediğiniz adı seçtikten sonra mutlaka Tamam düğmesine basın. Git penceresi kapanmış olmalıdır.

Git penceresi üzerinde incelenmesi gereken çok önemli bir düğme kaldı.

Özel: özellikleri olan hücreleri bulmak ya da taşımak için kullanılan bir düğmedir. Bu düğmeyi tıkladığınızda aşağıdaki pencere ekrana gelecektir.

Biz Özel Git penceresinde birkaç tane seçeneği anlatacağız. Siz de diğerlerinin üzerinde durarak öğrenmeye çalışın.

Hatırlarsanız, bu bölümün en başında hücrelere açıklamalar ve formüller girmenizi istemiştik. Biz bazı hücrelere bu notları girdik. Eğer siz de girdiyseniz, şu anda olduğu gibi açıklamalar eçeneği seçili iken Tamam düğmesine tıklayın ve tablonuza açıklama girmiş olduğunuz bütün hücrelerin seçili olduğunu görün.

Şimdi de Özel Git penceresinde bulunan Sabitler ya da Formüller seçeneğini seçin. Bunlardan hangisini seçerseniz seçin, hemen alt tarafta pasif vaziyette bulunan 4 adet onay kutusu aktif hale dönüşecektir. Formüller seçeneğini seçip sadece mantıksal onay kutusunu onayladık. Tamam düğmesine tıkladığınızda aşağıdaki mesajı alacaksınız.

Herhalde bu mesajın neden verildiğini anlamışsınızdır. Eğer kullanılan formüllerin herhangi birinde DOĞRU ya da YANLIŞ ifadesini verecek mantıksal bir değer yoksa bu mesaj verilecektir.

Şimdi, Özel Git penceresini aşağıdakine benzer konuma getirin.

Tamam düğmesine tıkladığınızda içerisinde formül sonucunda sayılar bulunan bütün hücrelerin seçildiğini göreceksiniz.

Tabloyu dikkatli incelerseniz C2 sütunundaki sayıların seçime dahil edilmediğini görürsünüz. Bunun nedeni açık, Formüller seçeneğindeki Sayılar onay kutusunu onayladınız. Eğer Sabitler seçeneğindeki onay kutusunu onaylamış olup Tamam düğmesine tıklasaydınız, aşağıdaki gibi C sütununda bulunan sayıların seçilmiş olduğunu görecektiniz.

Sabitler seçeneğini seçtikten sonra Metin onay kutusunu onaylarsanız tablonuzda bulunan tüm metin hücrelerinin seçili olduğunu göreceksiniz.

Özel Git penceresinde bulunan Boşluklar seçeneğini seçip Tamam düğmesine tıkladığınızda, eğer tablonuz bizimki gibi ise, aşağıdaki mesajı alacaksınız.

Şimdi, bazı hücreleri silin, ya da tablonuzun aralarına yeni satır ve sütunlar ekleyin. Biz aşağıdaki gibi boş satır ve sütunlar ekleyip, ayrıca C11 ve D11 hücresinin içeriklerini sildik. B sütununu ve 5 satırını yeni ekledik.

Özel Git penceresinden Boşluklar seçeneğini tıkladığınızda tablonuza ait bütün boşlukların seçili olduğunu göreceksiniz.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.