Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Menü Açıklamaları - Düzen Menüsü
Geri Al - Yinele - M. Temel Korkmaz - 22.07.2004
Bir Excel Çalışma Excel'de veri tablolarınızla çalışırken, bazen yanlışlık yapabilirsiniz. Hatta bazen yapmak istemediğiniz bir işlemi bilerek veya bilmeyerek uygulayabilirsiniz. Bu yanlışları düzeltmek zamanınızı kaybetmenize neden olabilir.Aynı işlemleri tekrar silip, bir önceki hali geri getirmek canınızı sıkabilir. Bu durumda Excel size, yaptığınız son işlemi/işlemeleri geri alma hakkını tanır.

Düzen menüsüne tıkladığınızda ilk iki sırada pasif halde "Geri Alınamaz" ve Yinelenemez komutları bulunmaktadır.Bu iki komutun nasıl değiştiğini ve ne şekilde aktif hale geldiğine bakalım. Çalışma tablonuza veriler girin ya da çizim araç çubuğunu kullanarak çizim yapın. Mesela A1 hücresine "M. Temel Korkmaz" yazın ancak, son harfi yazdıktan sonra onay tuşunuza  (ENTER olabilir) basmayın. Yani hücre içerisinde imleciniz dururken Düzen menüsüne fare ile tekrar tıklayın. Bu defa aşağıdaki görüntüyü alacaksınız."Geri Alınamaz" komutunun değişerek "Geri Al Yazım" komutu olarak aktif hale geldiğini görün. Bu komutu tıklayın ve en son girmiş olduğunuz verinin silinerek geri alındığını görün.

Tekrar Düzen menüsünü tıklayın ve ilk komutun "Yazım Yinelensin" ya da Excel sürümünüze göre "Yeniden Yazım" olarak değiştiğini görün. Komutu tıkladığınızda ise en son yazmış olduğunuz metnin silindiğini  ya da geri alındığını göreceksiniz.Farklı işlemeler için Düzen menüsünde bulunan Geri Al ve Yinele komutu sürekli olarak değişiklik arzedebilir. Mesela siz metni onayladığınız zaman tekrar aynı menüye bir göz atın ve komut isminin farklılaştığını görmeye çalışın. Bu, yapmış olduğunuz en son işlemin ipucunu vermektedir.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.