Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
Menü Açıklamaları - Dosya Menüsü
Baskı Önizleme - M. Temel Korkmaz - 22.07.2004
Yazıcıdan çıktısını almak istediğiniz sayfaların nasıl göründüğü hem çok önemli hem de merak konusudur. Baskı Önizleme  komutu hem merakınızı gideriyor hem de çalışma sayfanızı yediden düzenlemenize izin veriyor. Alt ve Üst bilgileri de görmenizi sağlıyor.

Öncelikle yazıcıdan çıkartmak istediğiniz sayfayı hazırlayın. Bizim hazırladığımız sayfa aşağıdaki gibidir.1. Dosya menüsünden Baskı Önizleme komutunu seçin.
2. Komutu tıkladığınızda ekran görüntüsü aşağıdakine benzer şekilde değişecektir.A4 ebadında hazırlamış olduğunuz sayfanın görüntüsü yukarıdaki gibi olacaktır. Kılavuz çizgileri aktif halde olmadığı için sayfadaki bütün kılavuz çizgileri kaldırılmıştır.

Eğer ekranın üst kısmında bulunan Kenar Boşluğu düğmesine tıklarsanız aşağıdaki görüntüyü elde edersiniz.Sayfanın üstünde ve altında bulunan ikişer adet kesikli çizgilerin kenara yakın olanları Üstbilgi ve Altbilgi'lerin yazılacağı marjı göstermektedir. Daha içeride olan çizgiler ise sayfaya yazdırılan verilerin üstten ve alttan ne kadar içeriden yazılacağını belirtiyor. Sayfayı boylamasına kesen sağ ve soldaki çizgiler de sayfa bilgilerinin sağdan ve soldan ne kadar içeride yazdırılacağını gösteriyor. Bu çizgilerin hepsi de Baskı Önizleme'de aktif haldedir. Fare ile bu çizgilerden tutup yerlerini değiştirebilirsiniz. Tabi ki bu sayfa marjlarını da değiştirdiğiniz anlamına geliyor.

Baskı Önizleme de sayfa görüntünüzün çok küçük olduğunu düşünüyorsanız, ekranın üst tarafında bulunan Büyüt düğmesini tıklayın. Böylece verileriniz rahatça görebilirsiniz. Sayfanın diğer kısımlarını da görmek istiyorsanız kaydırma çubuklarını kullanmalısınız.

Eğer sayfa ayarlarını göz kararı değil de, sayısal olarak ayarlamak isterseniz, Sayfa Yapısı penceresindeki Kenar Boşlukları sekmesine  girmeniz gerekir. Dosya menüsündeki Sayfa Yapısı komutu ile ya da Baskı Önizleme penceresindeki Ayarla düğmesine tıklayarak gerekli pencereyi ekrana getirebilirsiniz. Bu konuyu Sayfa Yapısı komutunu bakarak öğrenebilirsiniz.

Baskı Önizleme sayfasının üst kısmında bulunan şekiller, Excel Çalışma Sayfası'ndaki sütun ayarların göstermektedir. Fare ile bu ayarları değiştirebilirsiniz.Kenar Boşluğu düğmesine tıklayın ve bütün kılavuzların yani ayar çizgilerinin kaldırıldığını görün. Bir daha tıklarsanız tekrar aynı yerde görüntülenirler.

Önceki - Sonraki düğmelerine tıkladığınızda  bir önceki veya bir sonraki sayfanın ekrana geldiğine şahit olursunuz. Daha önce kaydırma çubukları ile yaptığınız bu işlemi düğmelerle de gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak da Yazdır düğmesi. Bu düğmeye tıkladığınızda ekrana Yazdır penceresi gelecektir.
Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.