Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
ExcelCE
101 Soru ve Cevap: 26- Cemil Gökmen - 11.03.20065

Hücreye Ekle/Açıklama komutu ile açıklama ekleyebiliyorum. Bu şekildeki açıklama hücreye bir işaret koymakta ve fare imleci üzerine geldiğinde görünmektedir. Ben ise bu şekilde açıklama yerine, açıklamayı formül çubuğuna yazmayı, ancak hücre içeriğinde ise görünmemesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim
Excel’de böyle bir özellik bulunmamaktadır. Fakat Excel’in yerleşik işlevlerinden birini farklı bir amaçla kullanarak buraya böyle bir açıklama ekleyebiliyoruz. Bu işlev S (İngilizce sürümünde N) işlevidir.

Microsoft Excel’in yardımını incelediğinizde S işlevini kullanmanın gereksiz olduğunu, ancak bu fonksiyonun diğer elektronik tablo programlarıyla uyumluluk sağlanması için verildiğini okursunuz.

S işlevini bir sayı için kullandığınızda, hücreye o sayı değerini döndürmektedir. =S(14) işlevi, hücrede 14 sayının görüntülenmesine sebep olmaktadır. =S(“Bu bir metindir”) işlevi ise hücrede 0 (sıfır) değerinin görünmesini sağlar.

Bu durumdan istifade etmek üzere, bu işlevi şu şekilde kullanırsak, hücre içinde sanki bir açıklama eklenmiş gibi davranacaktır.

=10+5+S("Bu hücrede toplama işlemi yapılmıştır")

S işlevi 0 değerini döndüreceği için 10+5+0 gibi davranarak sonucu 15 olarak, yani doğru bir şekilde hücreye yazacaktır.

 

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.