Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
ExcelCE
101 Soru ve Cevap: 25- Cemil Gökmen - 25.05.2005

Excel'de bir tablo doldururken yön tuşlarını kullanıp, tablonun alt satırının ilk hücresine tekrar oklarla gitmek yazım hızımı etkilemektedir. Tablonun en sonundaki hücreye veri girdikten sonra tablonun başına geçecek bir yöntem var mıdır?

Excel’de hücreler arasında gezmenin iki yolu vardır. Fare ve yön tuşları. Seri şekilde veri girişi yapmak için yön tuşları çok elverişlidir. Örnek olarak bir tablo doldurduğunuzu düşünürsek ve tablonuz rakam ağırlıklı ise rakam tuşları yanındaki yön tuşları bir sağdaki hücreye geçiş için uygun yerdedir. beş sütunluk bir tabloda her bir sütuna veri girişi yaptıktan sonra alt satırdaki en baş hücreye gelmek için bu defa beş altı kere sol yön tuşuna basmanız gerekecektir.

Bu durumda hiç Tab tuşunu kullanmayı denediniz mi? Ben yan hücreye geçmek için hiçbir zaman Tab tuşunu kullanmadım. Çünkü Tab tuşu klavyede layık olduğu yerde bulunmamaktadır. Enter tuşu hem harf tuş bölümünde hem de sayı tuş bölümünde bulunurken, Tab tuşu sadece harf tuş bölümünde, fakat en solda bulunmaktadır. Şimdi Tab tuşunun Excel’de veri girişinde bizlere ne gibi kolaylık sağladığını görelim.

 

Tablonuzun ilk hücresine verinizi girin ve Tab tuşu ile bir sağdaki hücreye geçin. İkinci hücreye de verinizi girin ve yine Tab tuşu ile bir sağdaki hücreye geçin. Tablonun en sağındaki hücreye kadar yön tuşlarını kullanmadan sadece Tab tuşu ile gidin.

 

Tablonun en sağındaki hücreye veri girişini yaptıktan sonra da ENTER tuşuna basın. Ne gördünüz? MS Office 2003 kullanıyorsanız şunu görmüş olmalısınız. Fare imleci ilk Tab tuşuna bastığınız hücrenin hemen altındaki hücreye konumlandı, yani ilk veri girdiğiniz hücrenin altındaki hücre etkinleşmiş oldu. Şimdi verilerinizi yine Tab tuşuna basarak girmeye devam edin.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.