Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
ExcelCE
101 Soru ve Cevap: 14 - Cemil Gökmen - 09.11.2004

Bir arkadaşımın bilgisayarında veri girişi yapılacak hücrenin üstündeki hücrelerde bulunan isimlerin bulunduğu bir açılır liste çıkıyordu. Bunun nasıl yapıldığını hatırlayamadım.

HÜCREDE AÇILIR LİSTE

Genelde yazılımlarda, bir sütuna herhangi bir isim girileceği zaman açılır bir kutunun açılarak içinden bir ad seçildiği bilinmektedir. Excel'de bulunan ve pek kullanmadığımız bir özellik, bir çok programın yapamadığını yapmaktadır.

Excel'de değişik yöntemlerle, hücrede veya sayfa üzerindeki bir nesnede, açılır liste özelliği kullanmak bilinen bir özellik olsa da, her bir hücrenin kendiliğinden böyle bir özelliğe sahip olduğu pek bilinmemekte, bilinse de kullanmaktan imtina edilmektedir (Örnek: Ben).

Listenin altındaki boş hücre seçiliyken Alt+Aşağı Ok (↓) tuş bileşimine bastığınızda üst hücrelerde girilmiş olan verilerin bulunduğu bir liste açılacaktır.


Açılan listedeki bilgilerin harf sırasına dizildiğini ve tekrarlanan verilerden bir tane olduğuna dikkat edin.

Boş hücreye bir harf yazdıktan sonra Alt+Aşağı Ok (↓) tuş bileşimine bastığınızda, açılır listeniz, hücreye yazdığınız harfle başlayan ilk ismi vurgulayacak şekilde açılacaktır.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.