Anasayfa | Akademik Forum | Sizden Gelenler | Sipariş
Menü Açıklamaları
Sorular - Cevaplar
Makaleler
Makrolar
Yerleşik İşlevler
Animasyonlar
Yumurtalar
Fonksiyonlar
MTK Programlar
ExcelCE
Dosya İndir
Neler Yaptık?
İletişim
ExcelCE
101 Soru ve Cevap: 7 - Cemil Gökmen - 11.10.2004

Rakamlarım çok uzun. Son üç hanesini yazıcıdan alırken eksik göstersin. Örnek, 651925’i, 652 olarak yazdırılsın.
Önümüzdeki seneden itibaren, bu tür sorunlardan uzunca bir süreliğine kurtulacağız. Ancak yine de bol rakamlı bilançolarda bu şekilde gösterimlere ihtiyacımız olacaktır. Bir bilanço raporunda bilançonun üzerinde (Bin TL) veya (000) diye bir ibare görürseniz, bilançoyu oluşturan rakamların sondan 3 hanesinin rapora alınmadığını göstermektedir.

Hücre değerinin 651925 olduğunu varsayalım. Bu rakamın aslında yine değer olarak aynı rakamı içermesini, ancak görünürde 652 olması için aşağıdaki işlemleri yapın:

1. Biçim | Hücreler komutunu çalıştırın.

2. Ekrana açılan pencereden Sayı sekmesi seçili değilse, seçin. Kategori listesinden İsteğe Uyarlanmış'ı seçin.

3. Tür kutusundaki biçim #.##0 değilse, listeden bu biçimi seçin.

4. Tür kutusundaki biçimin sonundaki sıfırın hemen yanına (.) nokta işaretini koyun*. Örnek alanındaki rakam yeni duruma göre değişecektir.


5. Tamam düğmesine basın ve Excel çalışma sayfanıza dönün.Formül çubuğunda orijinal sayınız görünmesine rağmen, yeni sayı, son üç rakamı eksik haliyle hücrede yer alacaktır.

* Önemli: Sisteminizdeki biçim #,##0 şeklinde, yani ayarlarınız ABD sistemine göre ise (), sıfırdan sonra (,) virgül koymanız gerekecektir.

Destek
M.ÖZTÜRK - Y.KARAMAN
Bu siteyi, "Hayatını çocuklarının Ahlâklı ve Dürüst yetişmesi için harcamış olan Cefakar ve Fedakar, Canım ANNEM'e adadım."
Copyright © 1998-2011 M. Temel Korkmaz - Tüm hakları saklıdır.